Domů Bydlení Využití dešťových vod

Využití dešťových vod

Autor: bydleni
0 Komentář

Využívání dešťové vody není žádná novinka, dělalo se to již dávno v minulosti a možná si řada z vás ještě pamatuje, jak děda s babičkou chytali dešťovou vodu do kádí a sudů. Ačkoliv nemůže dešťová voda nahradit vodu pitnou, nabízí se hned několik možností, jak ji efektivně využít jak na zahradě, tak v domácnosti.

Doma můžeme dešťovou vodu používat k splachování toalety, praní, úklidu a zalévání kytek – ostatně těm dešťová voda svědčí. Používáním dešťové vody nešetříte jen planetu, ale i svou peněženku.

Proč používat dešťovku?

Spotřeba vody neustále roste. Jeden obyvatel denně spotřebuje i více než 100 litrů vody, ale není nutné, aby 50 % této spotřeby byla voda pitná. Jako náhrada se jeví skvělý nápad právě voda dešťová. Na vaření, tělesnou hygienu i mytí nádobí je vhodné používat kvalitní pitnou vodu, ale na úklid, splachování, zalévání a praní prádla může být použita dešťová voda.

  • Zalévání – dešťová voda neobsahuje chlor a je chudá na soli, proto nedochází k zasolování půdy. Rostliny díky dešťovky prospívají.
  • Praní – srážková voda se dá využít k praní a je dokonce i výhodnější, protože není tvrdá. Tvrdá voda je docela častý problém domácností. Dešťovka výtečně rozpouští prací prostředky a nemá tendence usazovat se a tvořit vodní kámen. Dnes již dokonce existují pračky s oddělenými přípojkami na vodu, kde pračka využívá dešťovou vodu na hlavní praní a na máchání pak pitnou.
  • Splachování – pro toalety existuje přívodní potrubí, kde WC při splachování využívá právě dešťovou vodu. I zde je výhoda, že se neusazuje vodní kámen.
  • Úklid – vytírání podlahy, mytí auta, oken a další úklid rovněž nevyžaduje použití pitné vody. Ve všech uvedených případech se dešťová voda vyplatí z ekonomické i ekologické stránky.

Jak dešťovou vodu chytat?

Určitě ji nemusíte chytat do sudů, i když to také není marný nápad v případě využití dešťové vody na zahradě. Dešťovka se chytá do nádrží, kde voda dále putuje přes filtry na vodu. Nádrže bývají nadzemní i podzemní a různých velikostí.

Další články autora