Jaká je ideální podlaha pro podlahové topení?

Chcete-li si v rámci rekonstrukce bydlení pořídit i podlahové vytápění, pak jsou následující řádky určeny právě pro vás. Možná jste se již zabývali tím, jaký typ podlahy je pro dané řešení nejvýhodnější – ale možné jste se nakonec vrátili zpět na začátek. Vhodné jsou pouze ty, které se nemohou zdeformovat působením vyšší teploty a dobře přenáší teplo.

Pokud má podlahové topení plnit svou funkci dobře, musíte zvolit podlahu s dobrou tepelnou vodivostí a vysokou tepelnou setrvačností. K tomu nejlepšímu patří dlažba, lepené vinylové podlahy a marmoleum.

Jaké podlahové vytápění zvolíte?

Než se pustíte do výběru podlahové krytiny, musíte si ujasnit, jaké podlahové topení budete instalovat. Může se jednat o teplovodní variantu – systém se zalije do cementového či anhydritového potěru, nebo elektrickou variantu v podobě odporových drátů, topných rohoží a topných fólií.

Pamatujte, že ne všechny typy podlahového vytápění jsou vhodné pod všechny podlahy. Vždy proto dbejte pokynů výrobce.

Jakým podlahám se raději vyhnout?

Odborníci z podlahářství EKOMPLEX zákazníkům radí, aby na podlahové vytápění nepokládali podlahy z bukového dřeva, které kvůli změnám teploty a vlhkosti výrazně mění rozměry. Vhodné nejsou ani koberce s filcem a kusové koberce.

Pokud se přesto nechcete dřev vzdát, vyberte si tenké plovoucí podlahy s co nejmenšími lamelami. Před masivem preferujte vrstvenou krytinu a olej před lakem.

Jak na více tepelných okruhů v rámci jedné místnosti?

Chcete-li v místnosti instalovat více samostatných tepelných okruhů, zaměřte se na plovoucí podlahy. Naopak se vyhněte měkčeným a vinylovým podlahám. V každém případě je podstatné, aby teplota vyhřáté nášlapné vrstvy nebyla vyšší než 27°C . Jedná se o tzv. hraniční teplotu, pro kterou jsou podlahové krytiny vyjma dlažby konstruovány.

Napsat komentář