Hypotéky jsou stále levnější

Již třetí měsíc v roce klesají průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů. Úrokové sazby, které skrze celý rok 2018 stoupaly, v dubnu průměrně dosahovaly 2,85 %, tedy o 0,15 % méně než na začátku roku. Jaký je pro to důvod a jaké změny lze očekávat v blízké budoucnosti?

Ačkoliv úroky hypoték klesají, jejich sazba je meziročně pořád o několik desetin procenta vyšší. Zatímco minulý rok v dubnu dosahovala průměrná úroková sazba hypoték 2,51 %, letos je na 2,85 %.

Svoje hypotéky zlevnilo hned několik bank, mezi nimi patří hypotéky od např.:

  • Air Bank
  • České spořitelny
  • Fio banky
  • MONETA Money Bank
  • Raiffeisenbank 
  • Wüstenrotu aj.

U hypoték od Air Bank, České spořitelny a Wüstenrotu se jedná již o druhé snížení úrokových sazeb tento rok. Hypotéky všech bank lze srovnat na stránce Navigátor úvěru.

Za snížení úrokových sazeb si banky slibují větší přísun nových zájemců o hypoteční úvěry. Těch z důvodů rostoucích cen nemovitostí je stále méně, v březnu bylo uzavřeno celkem 6 658 smluv, v dubnu to bylo pouze 6 395 i přes nižší úrokové sazby. Tato suma zahrnuje jak běžné hypoteční úvěry, tak americké hypotéky.

Ačkoliv počet uzavřených hypoték klesá, zvyšuje se jejich objem. Z března na duben vzrostl o zhruba 3 %.

Pokud bude trend klesajících úrokových sazeb pokračovat, staré hypotéky uzavřeny v minulosti se mohou stát poměrně nevýhodnými. V takovém případě lze uvažovat nad refinancováním své hypotéky. Jelikož banky čelí klesajícímu počtu zájemců o nové hypotéky, je velmi pravděpodobné, že se budou zákazníky snažit přilákat alespoň výhodnými podmínkami refinancování stávajících úvěrů.

Napsat komentář