Gabiony – typy, možnosti použití, náplně

Gabiony

Můžete si nechat zahradním architektem navrhnout celou zahradu osázenou rostlinami, nebo z ní vytvořit vydlážděný dvůr sloužící jako občasné parkoviště… Je jen na vás, co s vlastním pozemkem uděláte. Tak jako tak můžete tomuto prostoru dodat šmrnc, například gabiony. Jde o zahradní prvky  ve tvaru kvádru vyplněné různými druhy kamenů. S jejich pomocí vytvoříte opěrnou zeď, která zpevní váš pozemek a zamezí sesuvu půdy v terénu. Kromě praktického prvku vaší zahrady, v případě, že máte pozemek ve svahu, můžete gabiony použít pro oplocení vaší zahrady nebo další stavební prvky – zídka okolo bazénu, zídka okolo terasy pro zvýšení soukromí nebo např. lavička. Gabiony každopádně vytvoří zajímavý architektonický prvek, který zaujme a zapadne do jakéhokoliv prostředí a který se zároveň vyznačuje dlouhou životností.

Gabiony

Typy gabionů

Gabiony jsou drátěné svařované konstrukce, obvykle ve tvaru krychle nebo kvádru, ale existují nejrůznější tvary dle potřeb, které slouží k výplni kamením. Tím vznikne stěna izolující zvuk, která je velmi stabilní a dokáže podepřít zeminu v převýšení.

Gabiony umí být velmi variabilní a lze je přizpůsobit potřebám prostředí, pro stavbu různých tvarů je nejlepší využít gabionové sítě. Prodávají se gabionové sítě různých rozměrů a na webu levne-pletivo.cz můžete najít i rady, co je potřeba jako další příslušenství k samotné stavbě, kterým je gabionová spirála spolu s gabionovým táhlem. Vše lze pořídit na tomto eshopu, není nic potřeba složitě shánět zvlášť.

Pokud váháte, zda si objednat již hotový gabionový koš nebo gabionovou síť a k tomu další komponenty, můžete se obrátit na obchodní zástupce na levne-pletivo.cz, kteří vám rádi poradí, usnadní rozhodování a napočtou potřebný materiál. Dále je možné nechat si gabionovou zeď postavit na klíč.

Abyste se však mohli rozhodnout, co bude lepší, je potřeba vše změřit a vypočítat, kolik čeho bude potřeba. S tím vám může pomoci taktéž web Levne-pletivo.cz, kde lze najít formulář, na základě kterého vám naleznete veškerý potřebný materiál. Zároveň je možné zadat stavbu gobionů na klíč. Stačí si vše naměřit a vyplnit formulář.

Výplně

Kromě samotné úvahy nad rozměry gabionu je nutné popřemýšlet o náplni do výsledné konstrukce. A to není jen tak, výplň musí odolat vnějším vlivům a je nutné popřemýšlet, o kterou náplň, tedy druh kamene, máte zájem, protože každá si žádá jinou velikost ok konstrukce. Je tedy možné zvolit kamenné náplně, které tvoří andezit, atlas, čedič, gneis, křemen, žula, nebo také mramor. Každý z těchto druhů vypadá jinak, můžete si vybrat jakýkoliv, který se vám bude líbit. A ty jsou jaké? Gabiony mohou vytvořit na vaší zahradě soukromá zákoutí nebo esteticky zajistit svah proti sesuvu.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Centrum-Zprávy.cz

Press-News.cz

Seznam-Novinek.cz

Napsat komentář