Zábor veřejného prostranství vyžaduje povolení a není zdarma

Plánujete výstavbu nové budovy či rekonstrukci té stávající? Chcete si zřídit předzahrádku k restauraci nebo provádět výkopové práce? Například v Praze na všechny tyto činnosti potřebujete speciální povolení, které získáte od technické správy komunikací, kde podáte žádost o zábor veřejného prostranství. Potřebujete poradit s jejím vyplněním a urychlit vyřízení?

Žádost o zábor veřejného prostranství je pro odborníky hračka

Jestliže si žádost o zábor veřejného prostranství vyřizujete sami, budete potřebovat dostatek času. Pokud tedy plánujete začít s pracemi ještě letos, měli byste vše uspíšit. Sázkou na jistotu je oslovit odborníka – specialistu, který s technickou správou komunikací má zkušenosti a o těchto žádostech s ní jedná. Navíc žádost není vůbec jednoduché podat, protože má určitá specifika a její součástí by měl být například i situační plánek.

Obraťte se na webové stránky zabory.cz, kde vám s řešením všech případných problémů pomohou. Na jaké služby konkrétně se zaměřují? Za zmínku stojí především to, že jejich služby můžete využít po celé Praze. Ať už řešíte zábor chodníku, silnice nebo jiné komunikace, tak právě na ně se můžete obrátit. Je jedno, zda provádíte výkopové práce nebo potřebujete postavit jeřáb nebo stavební výtah, pokaždé potřebujete vyřídit stavební zábor.

Nejprve zde s vámi vše prokonzultují a navrhnou vhodné řešení, které splní vaše představy a očekávání. Poté zpracují situační nákres i s osazením dopravních značek a nakonec vše projednají s příslušnými a dotčenými orgány. Legislativu v této oblasti upravuje jednak zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, tak i vyhláška č. 5/2011 Sb., hl. m. Prahy o místním poplatku za užívání veřejného prostranství.

S vlastním pozemkem si vystačíte málokdy

Většinou když něco stavíte nebo rekonstruujete v těsné městské zástavbě, tak je nezbytné o zábor požádat a následně i zajistit jeho povolení. Pokud byste tak neučinili a bez oprávnění využili pozemek města, hrozí vám vysoká pokuta, v opakovaném případě i správní řízení. V případě kladně vyřízené žádosti zaplatíte za stavební Morava při uzavírání nájemní smlouvy až 20 Kč denně za jeden metr čtvereční dle atraktivity umístěného záboru. A dále zaplatíte ještě 10 Kč denně z 1 metru čtverečného v rámci tzv. místního poplatku.

Napsat komentář