Proč kvalitní izolace zdiva?

Ať už jste majiteli rodinného domu či garáže, určitě tě se vás týkají následující řádky, ve kterých si řekneme několik základních informací o izolaci zdiva. Budeme se zabývat konkrétně hydroizolací – tedy izolací proti průniku vody a okolní vlhkosti.

Proč hydroizolace?

Jak už bylo napovězeno výše, hydroizolace je bariéra uvnitř zdiva, která má za úkol nepropustit směrem dovnitř do objektu vlhkost. Ta může vznikat z mnoha různých důvodů, avšak nejčastější jsou povětrnostní podmínky a obecně vlhkost z vnější strany zdiva. Zdivo výše nad úrovni terénu tímto až tak často netrpí, avšak to, které se nachází ihned nad úrovni bývá zpravidla velmi náchylné. Asi ale nejnáchylnější na průnik vlhkosti je zdivo pod úrovni terénu, tedy sklepní prostory. Zde nesvítí slunce, nefouká vítr a zdivo je tak vystaveno neustálému tlaku a vlhkosti.

Co když hydroizolace chybí?

Hydroizolace nemusí přímo chybět, aby vlhkost napáchala obdobné škody. Často se lze setkat se situacemi, kdy hydroizolační vrstva existuje, avšak díky použitým nekvalitním materiálům či neodborným aplikacím nemá potřebné vlastnosti. Zcela chybějící izolací trpí zejména starší objekty, avšak není výjimkou, že z důvodu úspor či neprofesionálního přístupu chybí hydroizolace i u novějších staveb.

Lze hydroizolaci do zdiva doplnit?

Ano, lze. A čím dříve, tím lépe. Bohužel však v praxi poznáte chybějící/nedostatečnou hydroizolaci až ve chvíli, kdy vám okolní vlhkost začne poškozovat zdivo a začnou se vytvářet na stěnách například fleky či plísně. V tu chvíli je účinným a spolehlivým řešením sanace zdiva.

Sanace zdiva je sada úkonů, které mají za úkol hydroizolační bariéru do zdiva doplnit. Nejčastěji se v tomto případě využívá metody injektáže zdiva, avšak metod a postupů je mnohem více. Jejich použití závisí na konkrétní situaci, míře poškození či vlastnostech samotného objektu. Důležité je ale to, že realizace by měla být prováděna odborníkem, který má v oboru bohaté zkušenosti a pozitivní reference!

Napsat komentář