Odborně provedená inspekce nemovitosti dokáže odhalit i skryté vady

Chystáte se koupit nemovitost, ať už pro soukromé účely nebo na podnikání? Trh s nemovitostmi nabízí mnoho vhodných objektů ke koupi, i když cenová hladina je v tomto období poměrně vysoká. Na výběr je tedy dostatek nemovitostí a nespěcháte-li s koupí, můžete dokonce narazit na zajímavé nabídky. Jenže, má to jeden háček. Ne všichni jsme stavební inženýři a naletět v této oblasti je skutečně více než snadné. Dům či byt se může na první pohled jevit jako bydlení snů, zejména novostavby lákají svým nedotčeným interiérem a punc novoty má přesvědčit zájemce k rychlé koupi. Ale je novostavba skutečně zárukou kvality?

Konzultujte výběr nemovitosti s odborníkem

Investice do nemovitosti je pro mnohé největší životní investice, přistupujte k ní tedy dle toho. Nemáte-li v rodině odborníka na stavby nebo jím snad sami nejste, určitě investujte do odborné inspekce nemovitosti a zavolejte si prohlídce inspektora nemovitosti. Právě tento odborník dokáže zhodnotit stav vámi vybrané nemovitosti po stránce statiky, izolace, povrchových nedostatků, ale také zdravotní nezávadnosti či požární bezpečnosti celého objektu. I v mnoha dalších ohledech dokáže vyhodnotit aktuální stav domu, a dokonce i poukázat na budoucí rizika vyplývající ze současného stavu. Novostavba skutečně není zárukou kvality, může mít skryté vady stejně jako starší dům, poukazuje inspektorka nemovitosti pro oblast Brno a Vyškov Ing. arch. Eva Chlupová.

Požadujte úplné informace

Po kupci vždy požadujte úplné informace, i v případě, že na první prohlídku půjdete sami, nechte si předložit veškerou dokumentaci. Nezapomeňte také na PENB – průkaz energetické náročnosti budov. I ten vám napoví v jakém je objekt stavu z hlediska energetické náročnosti. Každý rád uvede do inzerátu nízkoenergetický dům, ovšem musí tomu odpovídat i skutečnost. Pokud prodávající PENB nemá či odmítá ukázat, určitě trvejte na svém, je to jeho zákonná povinnost. Inspektor nemovitosti vám případně dokáže tento průkaz vyhotovit a spolu s celkovou inspekcí tak získáte kompletní obrázek o  skutečném stavu vámi vybraného objektu.

Napsat komentář