NÁKUP ZBYTEČNOSTÍ NA DLUH MŮŽE OBROVSKÝM PROBLÉMEM

Rodinné finance

Rodiny s dětmi jsou jednou z finančně nejcitlivějších skupin obyvatelstva. Stačí jakýkoli výpadek příjmů, nebo nepředpokládané výdaje a může nastat finanční problém. Proto je důležité rozumně spravovat domácí rozpočet, vytvářit si rezervy a nepůjčovat si na věci, bez nichž se v klidu obejdete.

Rodinný rozpočet není věda

Rodinné finance můžete sledovat pomocí online aplikací, excelových tabulek či obyčejného notýsku a propisky, ale ve všech variantách platí, že musíte mít dokonale zmapované všechny pravidelné příjmy a výdaje. Rozdíl mezi těmito dvěma částkami můžete použít na nákup potravin, drogerie, zábavy, ale peníze byste si měli rozvrhnout, aby vám vydržely na celý měsíc.

Na co byste si měli dát při sestavování rodinného rozpočtu pozor:

  1. Krátkodobé a dlouhodobé cíle

Rozpočet tvořte tak, abyste měli pod kontrolou nejen následující měsíc/rok, ale abyste uvažovali i na několik let dopředu. To platí zejména, pokud si pořizujete nové bydlení.

  1. Různá periodicita plateb

Některé pravidelné platby platíte každý měsíc, třeba zálohy na vodu, plyn, elektřinu, školní jídelnu, poplatek za školku, nájemné nebo hypotéku, penzijní připojištění, stavební spoření atd. Jiné platby se platí čtvrtletně nebo pololetně, například kroužky dětí, některé pojistky apod., a jiné jednou ročně, například pojištění auta, poplatky za odvoz odpadu, dětský tábor, vánoční dárky, vyúčtování služeb, doplatek daní, sociálního a zdravotního pojištění, pokud podnikáte atd.

  1. Rezerva na nenadálé výdaje

Ideální je mít na účtu rezervu ve výši aspoň tří měsíčních příjmů, ale to se většině rodin s dětmi nepovede. Přesto můžete spořit. Buď si k běžnému účtu aktivujte účet spořící (u většiny bank je to zdarma), kde je trochu vyšší úrok, a ukládejte na něj dle svých možností pár set či třeba 1000 korun měsíčně. Nebo si doma pořiďte kasičku, třeba velkou sklenici a házejte do ní drobné. I když se to nezdá, můžete tak našetřit i několik tisíc ročně.

Půjčky ano, ale s rozumem

Někdy se finanční situace zamotá a bez půjčky se prostě neobejdete. V ideálním případě byste si neměli půjčovat na nic, co nemá dlouhodobou životnost. Typickým příkladem je hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření na pořízení domu či bytu. To je rozumná půjčka. Půjčit si můžete i na auto, ale nezapomínejte, že každým rokem provozu ztrácí auto svou cenu, takže pokud si půjčíte příliš mnoho peněz na příliš dlouho, až budete mít auto splacené, budeme mít daleko nižší cenu než při uzavření úvěru.

Naopak, půjčovat si na dovolenou, příliš drahé vánoční dárky nebo honosnou svatbu moc dobrý nápad není. Pokud byste se dostali do problémů, nic z toho nemůžete zpeněžit, abyste dluhy splatili. Někdy ale potřebujete peníze i na běžný provoz domácnosti. Například onemocníte a peníze z nemocenské se někde zdrží. Nebo se u vás v práci opozdí výplata. Prostě potřebujete pár tisíc na nejnutnější platby, které jste schopni vrátit hned, jak vám vaše peníze dorazí. Na to je ideálním receptem půjčka před výplatou (více se dozvíte na webu bezvamoney.cz).  Jedná se o úvěry ve výši obvykle do 10 tisíc korun se splatností do 3 měsíců. Několik společností nabízí i tzv. půjčky první zdarma. Když peníze vrátíte v dohodnutém termínu, nejčastěji 2 týdny, neplatíte úrok ani žádné poplatky, splatíte jen jistinu.

Problém je, když z nějakého důvodu nemůžete doložit své příjmy, nebo je máte příliš nízké. To se může týkat například maminek na mateřské dovolené, studentů bez stálého příjmu, zaměstnanců ve výpovědní či zkušební lhůtě, nebo také důchodců. Ale i pro ně se najde řešení – půjčky bez doložení příjmu.

S dětmi ale často může nastat situace, kdy budete peníze potřebovat ihned, podle hesla „včera bylo pozdě“, třeba na lyžařský kurs, či školu v přírodě, které budou sice až za pár měsíců, ale zaplatit se musí hned, na což jste od rodičovské schůzky zapomněli. Z rodiny vám nikdo pomoci nemůže a vy nechcete své dítě zklamat. Pak pomůže rychlá půjčka, díky níž můžete mít peníze na účtu za pár minut, a to i o víkendu.

Než se zadlužíte, nezapomeňte důkladně promyslet, kolik korun měsíčně jste schopni splácet, aniž by to ohrozilo běžný chod vaší rodiny, a porovnat více nabídek. Můžete použít třeba srovnávače půjček na internetu. Když půjčku získáte, můžete mít chuť utrácet, protože problém byl půjčkou vyřešen, ale to je zásadní chyba. Zkuste naopak spíš šetřit. Pokud můžete poslat mimořádnou splátku, udělejte to. Čím rychleji úvěr splatíte, tím levněji si půjčíte.

Napsat komentář