Budiž světlo: jak správně vybrat vnitřní osvětlení?

94768_94764_94765_94766_94769_11602_cossano_120 (1)

Vybrat interiérová svítidla není žádný med. Nabídka je obrovská a často nevíme, na které parametry koukat dřív. Každá místnost je navíc specifická a potřebuje něco jiného. Inspirujte se radami a vyberte správná světla pro své bydlení.

Obývací pokoj – abyste návštěvu dobře viděli

Při výběru správného stropního svítidla do obývacího pokoje hraje roli výška i celková velikost místnosti. Do menšího prostoru zvolte osvětlení přisazené ke stropu. Poskytuje dostatek světla a místnost opticky zvětší. Do většího obývacího pokoje se hodí visací lustr. Můžete ho umístit například nad konferenčním stolkem. Celá místnost by k sobě měla ladit, nezapomeňte proto na vhodnou kombinaci materiálů a dekorů.

Ložnice – pro uklidňující atmosféru

Do ložnice chodíme odpočívat, měla by tedy navodit klid a pohodu. Interiérové osvětlení v tom hraje velmi důležitou roli. Při výběru dbejte na to, aby nebylo světlo příliš ostré a neoslňovalo vás. Stejně jako u obývacího pokoje můžete zvolit jak přisazené osvětlení, tak lustr. Před bodovým světlem dejte rozhodně přednost rozptýlenému v teplejších barvách. Na rozdíl od chladnějších odstínů se nepřibližuje dennímu světlu a budete tak moct v klidu odpočívat.  

Kuchyň – pro dlouhé společné večeře

Kuchyně slouží kromě vaření také ke stolování. Myslete proto na vhodné rozmístění více světel. Kromě stropního svítidla nezapomeňte na pracovní prostor linky. U krájení a vaření potřebujete pořádně vidět a ne mžourat do tmavého hrnce. V kuchyni můžete kombinovat a využít i moderních svítidel. Hodí se sem jak bodová světla, tak lustr. Volte raději chladnější odstín žárovek. Svítí intenzivněji a zlepšují soustředění.

Na co při výběru nezapomenout?

Kromě vzhledu by vás měly zajímat i další vlastnosti interiérového osvětlení.

  • CRI – určuje věrnost barev. Čím vyšší hodnotu světlo má, tím má srovnatelnější barvy se slunečním svitem.
  • Teplota světel – vyjadřuje odstín od chladných tónu až po žlutou.
  • CE – neboli elektromagnetická kompatibilita znamená, že svítidlo nebude rušit ostatní přístroje jako je televize nebo počítač.

Pokud potřebujete víc informací, navštivte některou z poboček Uni Hobby, kde vám proškolený personál poradí.

Napsat komentář