Historie posilovacího cvičení s činkami

Posilovací činky jsou základním a dosud asi ničím nepřekonaným nářadím jak u amatérských, tak i u profesionálních sportovců a kulturistů. Při posilování s činkami máte neskutečné množství možností. Můžeme se s ním setkat nejenom v posilovnách, ale cvičit s nimi můžete i kdykoliv doma. Cvičení s činkami slouží k rozvoji síly a dynamiky, a používá se v různých sportech. Pro nabírání svalové hmoty, pro rehabilitační účely a lehčí posilovací činky jsou vhodným doplňkem při cvičení pro ženy nejen při aerobiku.

Posilování a historie

Počátky posilování s činkami pocházejí z období antiky. Šlo o zvedání břemen za účelem nabytí síly. Ve starověkém Řecku a Římě bylo původní posilování opravdu velmi populární. V Řecku byla původní motivací pro posilování hlavně soutěživost dokazovaná na pravidelně pořádaných olympijských hrách. Asi nejvýznamnější zápasník Milón Krotónský posiloval s býčkem na zádech. V antickém Římě se zase cvičilo skrze otroky, gladiátory. Gladiátorské hry byly původně organizovány pro pobavení lidu, což bylo však velmi krvavé představení, ve kterém se pořádali souboje mezi mužem a zvířaty, anebo to byly souboje muže proti muži.

Na začátku byla činka

V novodobé historii sahají počátky posilování na základě olympijské myšlenky k přelomu 19. a 20. století. Začaly se objevovat nové disciplíny, jako třeba veslování, cyklistika, zápasení a zvedání břemen. Vznikaly tehdy již první těžkoatletické kluby a začali se objevovat profesionální zápasníci. Konaly se také rozličné exhibice. Tehdejší těžká atletika se zaměřovala nejvíce na zvedání těžkých břemen. Už zde byly posilovací činky poprvé použity v podobné podobě, jak je známe dnes. Mezi zakladatele těžké atletiky řadíme Fridolína Hoyera a Josefa Baleje. V roce 1897 je založena Česká amatérská atletická unie a sekce pro těžké atlety. Činky slouží pro rozvoj kondičních schopností a  činky jednoručky lze použít pro nabírání svalové hmoty, ovládnutí základní posilovací techniky i získání rovnováhy.

Napsat komentář