Domů Reality Co by měla obsahovat kupní smlouva nemovitosti?

Co by měla obsahovat kupní smlouva nemovitosti?

Autor: bydleni
0 Komentář

Prodáváte rodinný dům, byt nebo jinou nemovitost? Pak si pečlivě pohlídejte kupní smlouvu, jejímž prostřednictvím dochází k převodu vlastnického práva. Co by měla kupní smlouva na nemovitost obsahovat? A jaká smlouva se připravuje společně s ní?

Prodej nemovitosti se neobejde bez smlouvy

Nebo raději bez smluv. Podpisu kupní smlouvy totiž předchází ještě podpis rezervační smlouvy a v některých případech ještě smlouvy o smlouvě budoucí. Před podpisem kupní smlouvy byste měli mít vyřešené finanční záležitosti a případně uzavřenou smlouvu o úschově – advokátní, notářské nebo bankovní.

Co by měla obsahovat kupní smlouva nemovitosti?

Kupní smlouva na byt, dům a jakoukoliv jinou nemovitost musí mít vždy písemnou formu a podpisy na ní by měly být úředně ověřené. Písemnou formu požadujte i u ostatních smluv, jako je rezervační, o úschově nebo o smlouvě budoucí.

Před podpisem se přesvědčte, že jsou všechny údaje v kupní smlouvě v pořádku, protože za případné chyby nesete odpovědnost vy sami. Co by tedy měla kupní smlouva obsahovat?

  • Identifikaci smluvních stran – při vyplňování dbejte na řádné vyplnění, protože i kvůli jediné chybě může katastrální úřad zamítnout návrh na vklad.
  • Identifikaci nemovitosti – uveďte správnou nemovitost, protože i v tomto případě hrozí, že katastrální úřad zamítne návrh na vklad.
  • Shodnou vůli – smluvní strany se zavážou k převedení vlastnického práva z prodávajícího na kupujícího.
  • Kupní cenu – ve smlouvě by měla být uvedena částka, za jakou se nemovitost prodává, a způsob placení. Tyto údaje by měly být shodné s údaji v úschovní smlouvě, pokud ji uzavíráte.
  • Odevzdání a převzetí nemovitosti.
  • Prohlášení smluvních stran – zejména prodávajícího k právnímu a faktickému stavu nemovitosti.
  • Možnost odstoupení od smlouvy.
  • Datum a podpisy.

Každý prodej nemovitosti je jiný – nesepisujte smlouvu podle vzoru na internetu

Vzor kupní smlouvy nemovitosti je snadno dohledatelný, ale nedoporučujeme ho použít. Každý prodej má svá specifika a smlouva se jim musí přizpůsobit. O kupní smlouvu by se proto měli postarat advokáti, kteří vám pomůžou v kupní smlouvě vyřešit co nejvíce otázek. Tím snížíte riziko, že by mezi smluvními stranami vznikl spor. Advokáti často pracují i s realitními kancelářemi, můžete proto vše vyřídit na jednom místě.

Kupní smlouva a návrh na vklad do katastru nemovitostí

Abyste se stali vlastníkem, nestačí jen podepsat kupní smlouvu, ale i návrh na vklad vlastnického práva. Ten se připravuje společně s kupní smlouvou a podepsaný může být jen od jedné strany, ale raději by měl být podepsaný oběma. Podpisy nemusí být úředně ověřené.

Katastrální úřad provede vklad vlastnického práva po uplynutí 20denní lhůty a za návrh zaplatíte správní poplatek ve výši 2 000 Kč.

Další články autora