Život v teráriu

Rozhodli jste se pro sebe nebo Vašeho potomka pořídit si domů živého tvora a Váš zájem směřuje k teraristice? Tak tady je pár základních informací z tohoto oboru.

Nejprve je třeba si ujasnit, kterého živočicha budeme chtít v teráriu chovat. Může to být terárium pro ještěry jako je agama, leguán, chameleon, gekon nebo terárium pro hada. Potom to může být tzv. želvárium a nebo paludárium pro malé žabky a mloky. A z těch nejmenších terárií jsou to terária pro pavouky. To je základní výčet živočichů chovaných v teráriích. 

Terária pro agamu

Základem při koupi terária pro agamu je určitě dostatečně velká plocha dna. V přírodě sedává agama na vyvýšených místech, odkud pozoruje okolí a my ji v teráriu musíme zajistit velice podobné podmínky. To znamená nainstalovat do terária vhodné dekorace, jako jsou například kameny a kořeny, po kterých bude agama šplhat. Co se týká velikosti terária, pro jednu agamu by měl stačit rozměr dna 80×40 cm a výška asi 40 cm. Na dno bychom měli použít bezprašný terarijní písek. 

Terária pro leguána

Zde můžeme volit ze dvou možností, a sice chov pouze ve velkém teráriu nebo druhá možnost v teráriu menšího rozměru, avšak s možností volného pohybu po pokoji. Při pořízení velkého terária musíme uvažovat o teráriu orientovaném na výšku. Pro dospělého jedince je třeba pořídit terárium o rozměrech minimálně 200x100x200 cm. Leguán se brzy naučí vracet se do terária. V názoru na podklad do terária pro leguána se chovatelé rozcházejí. Někdo volí substrát nebo písek, které vypadají v teráriu velmi přirozeně. 

Ovšem při krmení nesmí přijít substrát do kontaktu s potravou, aby leguán nepozřel třeba i substrát a nevznikly mu zažívací problémy. Proto někteří chovatelé volí bezpečnější a hygieničtější variantu a to např. linoleum nebo novinové papíry. Časem se leguán naučí vyměšovat na jedno místo v teráriu, a to tam, kde je hlína. Leguáni rádi šplhají ve větvích stromů a proto jim takové dostatečně hrubé a pevné musíme do terária nainstalovat. 

Terária pro chameleona

Takže opět musíme pořídit dostatečně velké terárium (minimálně 60x40x80 cm), které by mělo obsahovat velké množství rozvětvených kořenů. Chameleon v přírodním prostředí přebývá převážnou část dne ve větvích a proto mu opět vyhovuje terárium postavené na výšku. Můžeme také nainstalovat liány a živé rostliny, po kterých bude chameleon šplhat. Terárium umístíme určitě na vyšší místo (asi tak do výše očí), jelikož chameleon rád pozoruje své okolí z výšky.

Jestliže by terárium bylo umístěno přímo na zemi, mohlo by být zvíře ve stresu. A to bychom určitě nechtěli. Jako substrát na dno terária použijeme nejlépe rašelinu s pískem v poměru 1:1. Tento podklad se osvědčil u řady chovatelů. Jako nevhodný substrát se projevil lignocel, který způsobí po pozření chameleonem usazení ve střevech a to je pro zvíře velice nebezpečné. 

Terárium pro gekona

Velikost terária pro gekona se uvádí kolem 45x40x45cm (dšv) s tím, že by mělo být orientováno na délku  na rozdíl od ostatních ještěrů. Co se týká dekorací, gekoni milují úkryty a proto je třeba jim do terária pořídit kameny, kusy dřeva, rostliny apod. 

Samozřejmě musíme myslet na bezpečí zvířete a dekorace zabezpečit tak, aby neublížily zvířeti. Jako vhodný úkryt nám postačí i obrácený květináč s vhodným otvorem. A co se týká výplně dna terária, jsou zde různé názory chovatelů. Určitě mají všechny své klady i zápory. Patří mezi ně terarijní písek, říční štěrk, kamínky, ale třeba i papírové ubrousky. Každý chovatel preferuje dle svých zkušeností něco jiného. 

Terárium pro hada

Terárium pro chov hada se vždy odvíjí podle druhu, který budeme chovat. Někteří potřebují terárium s větší plochou dna a naopak stromové druhy zase terária vyšší. Nejčastěji chované druhy jsou krajty královské, hroznýši, korálovky a užovky červené. Rozměry terárií se samozřejmě liší. Jako substrát je pro většinu druhů vhodná směs rašeliny s pískem. 

Želvária

U chovatelů jsou také velmi oblíbené želvy, ať už suchozemské, či vodní.  K tomu nám poslouží terárium, tzv. želvárium. Nejdůležitější je zvolit správnou velikost terária. Vodní plocha u želvy vodní by měla být asi 2/3 z celého želvária. Na délku by měla nádrž měřit asi 100 cm, aby měla želva dostatek volného pohybu. Terárium pro suchozemskou želvu by mělo mít minimálně 60x40x30 cm. 

Paludárium

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. paludárium, což je něco mezi akváriem a teráriem. Takové skleněné akvárium je částečně napuštěno vodou s rybkami a částečně z něj rostou do prostoru nad hladinou akvarijní rostliny. Tím získává paludárium na jedinečnosti. 

Terárium pro pavouka

Malým druhům pavouků určitě postačí menší základna a pro větší druhy je vhodné si pořídit prostornější terárium. Jeho výška by neměla přesahovat 30 cm, jelikož některé druhy pavouků, jako např. sklípkani, šplhají do výšky, ale jsou těžcí a pádem si mohou způsobit zranění.  Na dno terária dáváme přírodní materiál, jako například rašelina nebo kůra.

Related posts

Rezidence Nad skálou: Nový standard bydlení na Barrandově

Světový den překročení kapacity Země 2024 – jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

Aby trávník dobře vypadal, vyžaduje péči