Zařizujeme vysněnou kuchyni. Pozor na tyto chyby

Zatímco dříve byla kuchyň malou místností, ve které bylo zařízeno jen to nejnutnější, dnes jde o chloubu moderních domácností. Proto je nutné jejímu zařizování věnovat patřičnou pozornost. Jakých chyb se majitelé domů a bytů často dopouštějí?

1) Plánujte už při výstavbě, pokud můžete

Jestliže stavíte rodinný dům, nebo máte možnost promluvit do dispozic vašeho budoucího bytu, nepromarněte příležitost. Můžete si totiž na míru navrhnout nejen jednotlivé příčky, ale i místa pro vypínače, zásuvky, přívod vody a odpady. Už v tuto chvíli je tedy dobré mít ujasněné rozvržení vaší kuchyně. Později byste totiž museli učinit některé kompromisy, nebo po dokončení stavby už nebudete mít chuť jednotlivé zmíněné prvky znovu přemisťovat.

2) Pozor na správné rozvržení

A právě plánování rozvržení kuchyně je tím nejdůležitějším, co vás čeká. Je totiž zásadní, kde co bude umístěné. Kuchyň by měla odpovídat tomu, jak v ní pracujete. Nejčastěji tedy nejprve vyndáte z lednice suroviny, které vybalíte na pracovní desce. Následovat by měl dřez pro omytí surovin. Poté bude pravděpodobně následovat opět pracovní plocha, na které můžete jednotlivé suroviny nakrájet či dochutit. Další v pořadí je sporák či trouba. Následuje další část pracovní plochy pro servírování.

Jenže všichni víme, že práce v kuchyni není takto lineární. Proto jsou kuchyně zpravidla navržené tak, aby měly obdélníkový či trojúhelníkový půdorys. Všechny prvky, které potřebujete pravidelně využívat, jsou tak neustále v dosahu jednoho nebo dvou kroků.

Vedle rozmístění jednotlivých bodů je třeba se zamyslet i nad tím, jak budou jednotlivé prvky vysoké. Je totiž nezbytné, abyste všude dosáhli, zároveň byste se měli vyhnout tomu, abyste se při vaření museli u linky krčit.

3) Nedávejte designu přednost před praktičností

Design prodává, což vědí všichni, kteří někdy procházeli inzeráty propagující nové byty na prodej. Když ale máte možnost si vše sami navrhnout, nemyslete v první řadě na to, jak kuchyň vypadá, ale jak se používá. Udělejte z praktičnosti svou prioritu a teprve následně se ji snažte zabalit do líbivého kabátku.

Pozor například na lesklé povrchy, které v kuchyni často trpí – je na nich více vidět mastnota, prach a další nečistoty. Stejně tak pozor na dřevěnou pracovní desku, kterou můžete snadno poničit například žhavou pánvičkou. Odolnější materiály – například kámen – mohou být lepší volbou, chcete-li kuchyň, která vám bude dobře sloužit desítky let.

4) Nepodceňujte světlo a výměnu vzduchu

Kuchyň by měla být dobře osvětlená – dvojnásob to platí pro pracovní linku a sporák. Při vaření musíte na vše dobře vidět – nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli co nejlepšímu výsledku.

Pamatujte také na větrání. V kuchyni nesmí chybět výkonná digestoř, vedle toho byste měli mít možnost místnost rychle vyvětrat také oknem.

Related posts

Byty ve Vysočanech: třetí etapa výstavby přináší komfortní bydlení v blízkosti přírody

Světový den překročení kapacity Země 2024 – jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

Jak vybrat tepelné čerpadlo