Jak na výběr kusového koberce a běhounu?

Kusové koberce a běhouny mají oproti celoplošným kobercům podstatnou výhodu – mnohem jednodušeji se s nimi manipuluje. V posledních letech se však prodraly do centra pozornosti především z estetických důvodů. Na kombinaci dvou podlahových krytin je zkrátka pěkný pohled. Ale jak takový koberec vybrat?

V prvé řadě byste si měli ujasnit, kde koberec umístíte a co přesně od něj očekáváte. Zatímco kusové koberce nachází využití především v obývacím či dětském pokoji, koberce běhouny se hodí spíše do chodby a haly. K hlavním kritériím, která byste měli při výběru zohlednit, patří vzhled, rozměry, ale také materiál (s tím úzce souvisí odolnost a životnost koberce). Komfortnější a hustější jsou koberce se střiženým vlasem, ovšem z hlediska údržby jsou na tom lépe koberce s vlasem smyčkovým.

Nabídka kusových koberců a běhounů je velmi pestrá. Seženete je v širokém spektru barev a motivů a stejně jako v případě celoplošných koberců platí, že tmavé tóny a velké vzory místnost opticky zmenšují, zatímco světlé barvy a menší dekory prostor zvětšují.

Cena koberce jde obvykle ruku v ruce s kvalitou, a ta zase úzce souvisí s typem vlákna a konstrukcí vlasu. Dražší jsou výrobky z přírodního vlákna (např. hedvábí a vlna), levnější produkty z vlákna umělého a rostlinného. Do místnosti, kde je žádoucí měkký povrch, zvolte střižený vlas a na chodbu či do jiných zatěžovaných prostor pak kobercovou smyčku (snadnější údržba).

Výhodou přírodní vlny je schopnost regulace vlhkosti vzduchu v místnosti a absorpce hluku. Od polyamidu (nejprodávanější umělý materiál) zase můžete čekat pružnost a trvanlivost. S vlhkostí si dobře poradí barevně stálý polypropylen.

Nebudete-li si vědět při výběru koberce rady, přečtěte si informace uvedené na štítku. Výrobci prostřednictvím piktogramů uvádí, kam je koberec určen, zda se hodí do místnosti s podlahovým vytápěním a jak moc ho lze zatížit.

Napsat komentář