Tři chyby při sjednání pojištění domácnosti

modern house with sky background

Máte pojištěný byt, ale když jste uplatňovali nároky, dostali jste tak maximálně na dvě piva? Podívejme se na nejčastější chyby, které provází sjednání pojištění domácnosti.

Každá pojistná smlouva má tzv. pojistné podmínky, ve kterých se určuje, co, kdy a za jakých podmínek vám pojišťovna vyplatí, dojde-li ke škodě. Tyto dokumenty ale mají často několik desítek stran a sotva se najde klient, který by je opravdu četl. Nicméně pojišťovny z nich vychází a odvolávají se na to, že při podpisu smlouvy jste s nimi souhlasili. 

Jaké jsou nejčastější chyby při sjednání pojištění domácnosti? 

1. Příliš nízké limity

I když nikdo nechce platit vysoké pojistné, při ochraně vašeho majetku se rozhodně vyplatí promyslet si, na kolik jakou částku vlastně chcete pojištění sjednat. Většina klientů obvykle započítá cenu ledničky, televize, počítače, a další elektroniky. Ale co váš nábytek, oblečení, nádobí, kuchyňské potřeby… Ano, můžete namítat, že to nejsou tisícové položky, ale vzpomeňte si, kolik to všechno stálo, když jste si bydlení zařizovali. Kdyby všechno například lehlo popelem – dokázali byste za sumu, kterou dostanete od pojišťovny všechno pořídit znovu? 

2. Sublimity a výluky

Jsou věci, které některé pojišťovny prostě nepojistí, případně pak neproplatí. Máte například svá kola uložená ve společné kolárně? Jak je zabezpečená a vztahuje se na ni vaše pojistka? Do jaké výše je možné pojistit věci, které máte uložené v kumbálu na chodbě? A pokud máte například drahý fotoaparát nebo drahé hodinky – do jaké výše vlastně pojišťovna proplácí cenné věci? 

Pojištění domácnosti je jedním z nejnáročnějších typů smluv, protože se musí doslova šít každému klientovi na míru. Někdo si zakládá na své sbírce známek, jiný má doma luxusní televizi a soupravu reproduktorů, a další zase plánuje pronájem bytu. I proto věnujte při pojištění pozornost všem cenným věcem a ptejte při sjednávání pojištění velmi konkrétně. 

3. Cena nová a časová

Pojišťovny mnohdy nabízí plnění buď v cenách nových, nebo časových. Cena časová znamená, že pokud dojde například k vytopení bytu a váš starý gauč bude na vyhození, dostanete od pojišťovny peníze, odpovídající ceně gauče, a ta bude ponížena o jeho opotřebení. Reálně to tedy na nový gauč stačit nebude. 

Cena nová naopak zajistí, že za svůj starý gauč dostanete peníze, odpovídající tomu, kolik by stejný /podobný gauč stál v aktuálních cenách. Ale je jasné, že tento typ pojištění je o něco dražší. 

Related posts

Byty ve Vysočanech: třetí etapa výstavby přináší komfortní bydlení v blízkosti přírody

Světový den překročení kapacity Země 2024 – jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

Jak vybrat tepelné čerpadlo