Domů Bydlení Toužíte po krásné koupelně? Tajemství úspěchu tkví nejen v barvách a vybavení

Toužíte po krásné koupelně? Tajemství úspěchu tkví nejen v barvách a vybavení

Autor: svet zeny
0 Komentář

V perfektní koupelně se budete cítit skvěle, a navíc si v ní užijete zaslouženého relaxu. Jenže co když v ní i přes pravidelný úklid cítíte zápach? Možná jsou na vině plísně, které ohrožují nejen vybavení a konstrukci místnosti, ale také vaše zdraví. Jak odstranit plíseň v koupelně?

Jednoduché kroky pro dokonalou koupelnu

Co dělá z obyčejné koupelny koupelnu neobyčejnou? Jde zejména o vkus a estetické cítění. Zatímco kdysi byla koupelna plná barev a menších dlaždic, dnes jsou v kurzu barvy neutrální a minimalistické. Mezi nejoblíbenější patří tóny od šedé až po béžovou a hnědou. Malé kachličky nahradily velkoformátové obklady, které mnohdy dokonale imitují kámen či dřevo.

Nic neudělá koupelnu krásnější než to, když je uklizená. Čisté dlaždice jsou základem. Méně je více, a proto pamatujte, že čisticí prostředky, ale také kosmetika by měly být uloženy ve skříňkách. Vystavené věci totiž mohou na první pohled vypadat jako nepořádek. Péči o koupelnu byste se měli věnovat pravidelně každý týden. Kromě mytí sanity je důležité sledovat, zda se v místnosti netvoří plíseň. Tu je potřeba zlikvidovat okamžitě, jakmile se objeví. Může totiž napáchat škody nejen na vybavení, ale také může způsobovat zdravotní problémy.

Přirozené větrání pomocí okna

Dostatečné větrání je alfou a omegou

K růstu plísní v koupelnách dochází především kvůli zvýšené vlhkosti. V závislosti na tom, jak dlouhá a horká sprcha či koupel je, se může v koupelně nahromadit až 1,5 l vlhkosti. Proto je důležité pravidelně větrat. Okno mnohdy nestačí, a proto by v koupelně neměl chybět vhodný ventilátor.

Odvětrávání koupelny můžete řešit:

  • pomocí přirozeného větrání, kdy otevřete okno,
  • nuceným větráním přes ventilátor,
  • větráním pomocí rekuperace.

Větrání oknem nemusí být kvůli tepelným ztrátám v koupelně nejvhodnější volbou. Centrální rekuperace vyžaduje nákladné stavební úpravy. Proto se jako nejspolehlivější řešení jeví použití větráku do koupelny.

Jak vybrat ventilátor do koupelny?

Základem je znalost velikosti koupelny, konkrétně objemu místnosti. Podle něj se vypočítá správný průtok vzduchu ventilátoru. Rovněž je potřeba počítat i s potřebným počtem kompletních výměn vzduchu za hodinu, kterých by mělo být 7 až 9. Objem vzduchu místnosti tedy vynásobte číslem 7 a získáte hodnotu, které by měl odpovídat průtok vzduchu ventilátoru.

Ventilátor s časovým spínačem a čidlem vlhkosti

Podle délky potrubí budete vybírat mezi klasickými nebo výkonnějšími modely. Nezapomeňte také na tichý chod, který vás nebude rušit. Vhodný koupelnový ventilátor může mít celou řadu doplňkových funkcí:

  • zpětná klapka – zabrání opětovnému vracení odvedeného vzduchu,
  • časový doběh – ventilátor běží i po vypnutí po předem nastavené době,
  • čidlo vlhkosti – udržuje v koupelně optimální vlhkost,
  • světelné či pohybové čidlo – slouží pro automatické zapnutí ventilátoru při narušení jeho detekčního pole.

Jak na plíseň v koupelně?

Proti vzniku plísní v koupelně bojujte pravidelným větráním. Jestliže pronikla do spár, odstraňte tmel a nahraďte jej novým. Pamatujte, že živná půda pro plíseň jsou nečistoty, proto koupelnu pravidelně uklízejte, ale také pečlivě omývejte místa ošetřená čisticími detergenty. Ve zbytcích detergentů se totiž plísně mohou začít tvořit také.

Čím odstranit plíseň v koupelně?

Plísně v koupelně se můžete zbavit například pomocí:

  • jedlé sody – vyrobte z ní kašičku v poměru 1 : 1 smícháním s vodou,
  • vinného octa – podle toho, s jak silnou plísní bojujete, můžete ocet buď naředit vodou, nebo jej použít neředěný,
  • Tea tree oleje – smíchejte 2 lžičky olejíčku se 2 šálky vody a nastříkejte na skvrny,
  • peroxidu vodíku – nastříkejte jej na plíseň a nechte 30 minut působit.

Nepodceňujte plíseň v koupelně. Neblaze působí nejen na stav koupelny, ale také na vaše zdraví.

Další články autora