Švestka je zasloužená popularita

Švestky jsou v Polsku jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Odrůdy švestek hýčkají svým bohatstvím. Můžete si vybrat z různých barev a velikostí. Vybrat si můžete z růžové, fialové nebo žluté. Menší nebo větší. Plody se liší nejen vzhledem, ale i účelem. Mirabelky se nejčastěji používají na kompot, maďarské na výrobu marmelády a zelené listy se konzumují nejčastěji syrové. V minulosti pomáhaly přežít zimu švestky ve formě zavařenin. V současné době se tyto plody stále dychtivě uzavírají do skleněných nádob a používají se v chladných měsících (nejen).

Původ a historie švestek
Švestky se vyskytují v téměř 6 000 odrůdách po celém světě. Je těžké jednoznačně definovat původ tohoto ovoce. Dá se předpokládat, že první informace o starých odrůdách švestek sahají až 2000 let zpět a pocházejí z Číny. První záznamy o výhodách této rostliny pocházejí z roku 479 před Kristem. O švestkách se zmiňoval ve svých písních Konfucius, filozof z Dálného východu. Popsal je jako součást tradiční čínské stravy. Evropská odrůda (Prunus domestica) byla pravděpodobně pěstována již v roce 2000 před naším letopočtem. v blízkosti Kaspického moře. Tam byly nalezeny nejstarší stopy pěstování. Podle historických dokumentů byly tyto rostliny známy již ve starém Římě. Bylo identifikováno asi 300 odrůd švestek.

První kolonizátoři švestku objevili v Americe. Stromy rostly podél východního pobřeží. V 17. století byla švestka evropská přepravena přes Atlantik s cestujícími přistěhovalci. Americkou odrůdu vytlačila na konci 19. století.

Švestka je velmi důležitou rostlinou v čínské mytologii. Je spojena se stářím a moudrostí. Švestkový květ je symbolem silné osobnosti a tváří v tvář nepřízni osudu. Označuje konec zimy a nadcházející začátek jara, stejně jako krásu a dlouhý život.

Švestky patří k druhu Prunus. Jedná se o čeleď Rosaceae. Jsou příbuzné s meruňkami, třešněmi, broskvemi a třešněmi.

Výživová hodnota a výhřevnost švestek
Švestky v závislosti na odrůdě mají podobné nutriční hodnoty. Čerstvé ovoce má asi 45 kcal ve 100 g. Švestky poskytují mj. Vitamin C, vitamin A, vitamin E, vitaminy skupiny B, polyfenoly, železo, hořčík, draslík, fosfor a vápník. Jsou ceněny pro své blahodárné a uklidňující vlastnosti. Jsou cennými antioxidanty, mají protirakovinné a antiaterosklerotické vlastnosti.

Zdraví prospěšné vlastnosti švestek
Švestky jsou zdraví velmi prospěšné. U těchto rostlin bylo prokázáno, že mají protizánětlivé, antioxidační a antialergické vlastnosti. Zlepšují kognitivní funkce, parametry zdraví kostí a metabolismus glukózy. Snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, regulují frekvenci vyprazdňování a mají antiproliferativní účinek.

Antiproliferativní aktivita
Fenoly nacházející se ve švestkách (zejména antokyany a katechiny) inhibují karcinogenezi. Což znamená, že vykazují protirakovinné vlastnosti. Takové závěry byly vyvozeny na základě studií in vitro, včetně u rakoviny prostaty, prsu, tlustého střeva.

Ochrana kardiovaskulárního systému
Fenoly ve švestkách působí antioxidačně. To snižuje riziko rozvoje aterosklerotických lézí. Tyto plody jsou bohatým zdrojem rozpustné vlákniny, zejména pektinu. Má velmi příznivý vliv na trávicí systém a metabolismus lipidů. Pravidelná konzumace švestek snižuje množství LDL cholesterolu ve vašem těle. Švestková šťáva nebo konzumace sušených švestek výrazně snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak.

Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti
Vysoký obsah fenolů má příznivé protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Laxativní účinek
Působení proti zácpě je možná nejznámější použití pro sušené švestky, zejména sušené švestky. Projímavý účinek se projevuje působením polyfenolů, dietní vlákniny a sorbitolu. Podobně působí i švestková šťáva. Konzumace povidel, povidel nebo pěny ze sušeného ovoce zvyšuje frekvenci vyprazdňování. To vám umožní zdržet se užívání laxativ. Pravidelná konzumace švestek přináší úlevu od příznaků zácpy syndromu dráždivého tračníku.

Příznivý vliv na střevní mikroflóru
Sušené švestky podporují růst prospěšných střevních mikroorganismů. Mohou působit jako přírodní prebiotika. Pravidelná konzumace tohoto ovoce výrazně zvyšuje růst prospěšných probiotických bakterií z rodu Bifidobacterium a Lactobacillus. Zároveň snižují počet patogenních mikroorganismů jako Clostridium perfringens a Escherichia coli. Pomáhají udržovat zdravý epitel tlustého střeva, podílejí se na tvorbě protirakovinného a protizánětlivého prostředí.

Prevence osteoporózy
Švestky obsahují mj bór, měď, vitamín K, které jsou prospěšné pro zdraví kostí. Vitamin K podporuje mineralizaci kostí, bór snižuje odstraňování vápníku a hořčíku a zvyšuje hladinu estradiolu v těle žen po menopauze. Draslík pomáhá udržovat správnou kostní minerální hustotu.

Příznivý vliv na kognitivní funkce
Konzumace švestek je spojována se zlepšením některých kognitivních funkcí, jako je zlepšení prostorové paměti, zvýšená rychlost učení a snížení úzkosti.

Další zdraví prospěšné vlastnosti
Švestky, zejména sušené švestky, zvyšují pocit plnosti, což ovlivňuje kontrolu množství spotřebované energie. Pomáhá při prevenci obezity. Fenoly mohou vykazovat antimikrobiální aktivitu i v trávicím traktu

e v moči. Přispívají k udržení zdraví zubů díky obsaženému sorbitolu s vlastnostmi proti zubnímu kazu. Působí velmi příznivě na játra, díky svému ochrannému účinku vykazují žaludeční ochranné vlastnosti.

Odrůdy a aplikace švestek
Švestky v jakékoli podobě jsou ceněny pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Vyznačují se velmi vysokou nutriční hodnotou bez ohledu na odrůdu švestek. S ohledem na tvar lze rozlišit tyto druhy švestek: zelené listy, mirabelky, maďarské, oválné, oválné a kulaté švestky. Druhou divizí jsou dezertní a konzervované odrůdy. Mezi dezertní odrůdy patří zelené listy: althana ulena a zelená a maďarská Łowicz, obyčejná, stejně jako další druhy švestek: kirka, herman, královna Victoria, broskev.

Velmi široký výběr odrůd švestek je k dispozici na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Svestkove-stromy/28.

Většinu odrůd švestek lze použít k přípravě povidel, švestkových gulášů a kompotů. Bude to fungovat mimo jiné obyčejný maďarský a zelený skleník. Za ocenit stojí i mirabelky, které chutnají v zavařeninách. Švestky poslouží i k přípravě nápojů jako tarniówka, slivovice nebo rakija.

Related posts

Chytré zásuvky snadno pomohou zkrotit účty za elektřinu

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Elektroinstalace: Co byste měli vědět