Nová matrace potřebuje oporu. Chystáte se ji uložit na vhodný rošt?

O výběru matrace jste už přečetli desítky článků a mluvili s několika odborníky. Nezapomněli jste se ale zeptat, na jaký rošt můžete matraci položit, abyste jí nepoškodili? Ne každá matrace snese pevnou desku ve staré posteli po babičce, stejně tak musíte dávat pozor u polohovacích roštů. Pojďme si v tom udělat pořádek.

V postelích se objevují 4 základní typy roštů:

  • pevná deska,
  • laťkový rošt z pevných příček,
  • lamelový rošt a
  • polohovací rošt.

Pořizujete-li si novou matraci, nejdříve si ověřte, jaký rošt v posteli máte, případně, jestli si můžete dovolit jej vyměnit za jiný typ, abyste s novou matrací nemuseli kupovat rovnou i novou postel. Jaké matrace tedy můžete na jednotlivé typy roštů uložit?

Pevná deska

S pevnou deskou už se v dnešní době setkáme spíše ve starých postelích u babiček, na chatách či chalupách. Neposkytuje víceméně žádné extra pohodlí nám ani matracím. Hlavní nevýhodou je, že jim neumožňuje dýchat a dostatečně odvětrávat.

Rozhodně na ni neukládejte latexové matrace, které potřebují prodyšný podklad. Jedinou vhodnou variantou jsou matrace pružinové, ať už klasické nebo taštičkové.

Pevný lamelový (laťkový) rošt

Pevné lamelové, případně laťkové rošty z pevných příček, zajišťují matracím dostatečnou cirkulaci vzduchu, díky čemuž se pod nimi nedrží vlhkost a nedaří se tak bakteriím a roztočům. Lamelový rošt zajistí větší pohodlí také vám, protože pružněji reaguje na tlak těla.

Platí pro ně pouze jedno pravidlo a to, že vzdálenost jednotlivých lamel by neměla přesáhnout 5 cm, aby měla matrace dostatečnou podporu.

Na laťkové rošty můžete uložit kteroukoliv matraci, ať už pěnovou, pružinovou, latexovou nebo matraci se zpevňující kokosovou vrstvou, která zvyšuje tvrdost a odolnost matrace.

Polohovací rošty

Na polohovací rošty můžeme nahlížet dvěma způsoby. Jako na luxus nebo nezbytnou zdravotní pomůcku. Tak či tak je ocení všichni, co tráví v posteli hodně času, ať už dobrovolně nebo z nutnosti. Polohovat oblast zad, nohou i beder.

Komfort, který poskytují, si vychutnají ti, kteří v posteli rádi čtou nebo snídají, nebo třeba těhotné ženy. Samozřejmostí by měly být pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko či seniory. V takových případech jsou praktičtější sice dražší, zato komfortnější elektricky ovládané polohovací rošty.

Na polohovatelný rošt můžete uložit jakoukoliv pěnovou matraci. Ještě vhodnější jsou díky své elasticitě také latexové matrace. Určitě na ně ale neukládejte matrace pružinové nebo matrace s kokosovou vrstvou, ohýbáním jim hrozí nenávratné poškození.

Napsat komentář