Nepodceňujte význam větrání. Díky rekuperační jednotce můžete bydlet zdravěji i úsporněji

Současné trendy ve stavitelství se ubírají směrem úsporných domů, a to jak v nízkoenergetickém, tak v pasivním standardu. Oba typy staveb mají mnoho společných aspektů – například nutnost úsporného větrání. Stále častěji se proto využívají moderní technologie umožňující nepřetržitou výměnu vzduchu. Díky tomu jsou náklady na vytápění nižší a životní prostředí zdravější.

Dostatečné větrání má mnohem větší význam, než jste si možná doposud mysleli. V nevětraných prostorách dochází k rychlému množení bakterií a obvykle i ke vzniku plísní. Obojí má negativní dopad na zdraví obyvatel a zdaleka nejvíce trpí citlivější osoby a alergici. Větrat „klasickým“ způsobem, tedy prostřednictvím otevřených oken, však není nejlepší nápad, protože při tom k velkému úniku tepla. Mnohem efektivnější je řízené větrání pomocí rekuperační jednotky. Technologie se v posledních letech rozšiřuje i v České republice, a to především díky možnosti čerpání dotace ze státních programů.

Co je podstatou rekuperace vzduchu?

Řízené větrání neboli rekuperace vzduchu spočívá na využívání odpadního teplého vzduchu. Větrací jednotky se skládají z přívodního a odvodního ventilátoru, ohřívače, chladiče a vzduchového filtru. Čerstvý vzduch z venkovního prostředí se v rekuperátoru předehřívá pomocí odpadního vzduchu (ten je následně odváděn pryč), což výrazně snižuje náklady potřebné k ohřátí na požadovanou teplotu.

Praktická lokální rekuperace

Systémy pro řízení větrání lze rozdělit do dvou základních kategorií. Centrální jednotka zajišťuje výměnu v celém objektu, lokální pak pouze v jedné místnosti. Výhody lokálně řešené výměny vzduchu jsou zjevné – je levnější a nejsou zapotřebí rozsáhlé stavební úpravy (není problém systém nainstalovat do stávající stavby) ani vzduchotechnické rozvody. Za zmínku samozřejmě stojí i možnost individuálního nastavení v jednotlivých částech domu.

Napsat komentář