Domů Finance Možnosti financování nové nemovitosti

Možnosti financování nové nemovitosti

Autor: bydleni
0 Komentář

Pořízení nové nemovitosti je v mnohých případech životním milníkem. Kromě radosti z nového bytu nebo domu může být koupě spojena také se starostmi ohledně vhodného financování. Obvykle se nejedná o malé částky, o to je výběr financování důležitějším krokem. Jaké možnosti se nabízejí?

Koupě nemovitosti je jedna z variant možného zhodnocení peněz. V době, kdy se ceny nemovitostí drží na relativně nízké úrovni a očekává se jejich růst, může taková investice vydělat až několik stovek tisíc korun. Způsobů úhrady kupní ceny za nový byt nebo dům existuje poměrně mnoho. Obecně se ale vždy jedná o jednu z níže uvedených možností, případně o jejich kombinaci:

  1. platba z vlastních zdrojů v hotovosti
  2. platba s využitím úvěru
  3. platba prostřednictvím individuálního způsobu financování z nabídky prodávajícího

Platba v hotovosti nemusí vyhovovat každému

Nejjednodušším a pravděpodobně také nejrychlejším způsobem, jak zaplatit novou nemovitost, je financování z vlastních zdrojů. Pokud má budoucí vlastník dostatek peněz na svém bankovním účtu, trvá jejich odeslání maximálně několik dnů.

Vzhledem k tomu, že se zvyšuje podíl zahraničních zájemců o novostavby v České republice, je potřeba zmínit, že lze posílat platby i z cizích zemí. Jak dlouho trvá převod peněz ze zahraničí závisí na převáděné měně. O tom, zda může kupující hradit nemovitost v cizí měně nebo je nutný převod na české koruny, se doporučuje dopředu zjistit přímo u konkrétního prodávajícího.

Platba z vlastních zdrojů ovšem není pro každého. Současná průměrná cena bytu v Praze o velikosti 60 m2 činí 5 160 000 korun, průměrná cena za 1 m2 bytu v Praze dosahuje 84 500 korun. Při takto vysokých cenách jen málokdo dokáže celkovou cenu uhradit hotově.

Financování s využitím úvěru

Nabízí se proto druhý způsob úhrady nového bydlení – využití úvěru. Nejznámější hypotéku znají zřejmě všichni. V předchozích letech byla prostřednictvím hypotéky možná úhrada 100 % hodnoty nemovitosti. V roce 2017 ale vydala Česká národní banka řadu opatření, jejichž součástí bylo i zrušení této možnosti.

Nyní musí mít kupující kromě dostatečné bonity i dostatek naspořených vlastních peněz. A to ve výši obvykle 10–20 % z celkové ceny. V některých případech jde i tuto část kupní ceny řešit půjčkou – úvěrem ze stavebního spoření nebo třeba spotřebitelským úvěrem.

Vyznat se ve složitém světě financí může být pro řadu lidí obtížné. Typů půjček je v současnosti opravdu velké množství, a ne každá se hodí na financování nemovitosti. Přehled a nejdůležitější informace o těch nejznámějších finančních produktech nabízí například web www.hardyn.cz. Zde se v sekci Finance nachází několik článků týkajících se hypotéky nebo jiných typů úvěrů.

Méně obvyklé způsoby úhrady

Další variantou financování nového bytu nebo domu bývají různé specifické možnosti plateb, které nabízejí sami prodávající. Může se jednat o různé individuální splátkové kalendáře, odložené financování nebo kombinace těchto možností.

Obvykle se jiné způsoby úhrady nového bytu nebo domu než ty hotovostní nějakým způsobem úročí. Před podepsáním smlouvy na nemovitost se proto doporučuje řádné nastudování platebních podmínek

Další články autora