Materiály vhodné pro rozvody TUV – víte, jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Řešíte instalaci vody a zajímá vás, které materiály trubek jsou pro rozvody TUV nejlepší? Na začátku si odpovězte na otázku, zda budete objekt obývat celoročně nebo potřebujete vyřešit rozvody vody třeba na chalupě. Právě tato informace je klíčová a podle ní se pak můžete přiklonit k určitému typu materiálu.

Zateplení, zateplení, zateplení

U novostaveb je to jasné – rozvody vody jsou součástí projektu a dům bude optimálně zateplen, tudíž nebudou vznikat zbytečné tepelné ztráty. U starších staveb je potřeba zprvu vyřešit zateplení domu a následně se věnovat případné obnově trubek.

Vhodné materiály a jejich vlastnosti

Ohebné nerezové trubky

Jedná se o takzvané vlnovcové nerezové trubky, které můžete použít jak pro vnitřní, tak pro venkovní rozvody pitné vody. Jejich výhodou je, že jsou ohýbatelné až o 180 °, a to bez použití jakýchkoliv nástrojů. Nebudete tedy potřebovat tolik tvarovek a trubku pohodlně přizpůsobíte jen ručně. Pracovní teplota tohoto druhu trubek je v rozpětí od –10 °C do +120 °C. Jsou tedy velmi odolné zejména proti zamrznutí a nebudete muset investovat do izolace potrubí. Vzhledem k materiálu jsou však výrazně dražší než běžně využívané plastové trubky.

Plastové trubky

Jedním z nejrozšířenějších materiálů používaných v dnešní době je polypropylen – takzvané PPR trubky. Jednak vycházení cenově nejlevněji a jednak vydrží cca 50 let. Snadno se montují, jsou recyklovatelné a dá se s nimi pohodlně manipulovat. Tento druh trubek se spojuje buď svařováním nebo klasickými spojkami. PPR trubky se používají většinou pro vnitřní rozvody vody. U vnějších rozvodů se obvykle používá PE trubka nebo KG trubka (ta už ale patří do rodiny odpadových trubek).

Plastové trubky jsou navíc asi nejodolnější vůči tvorbě mikrobů. Díky tomu si můžete být jisti, že voda v trubkách nebude kontaminována. Pokud se však rozhodnete pro plastové trubky u objektu, který celoročně neobýváte, nezapomeňte na zimu vypustit vodu nebo trubky řádně izolovat. V každém případě by měly být vnější rozvody vody umístěny do nezámrzné hloubky (80 – 140 cm).

Měděné materiály

Měděné trubky se používají pro rozvody jak teplé, tak studené vody. Stejně jako plastové trubky se vyznačují dlouhou životností (odolný vnitřní povrch, a to jak vůči korozi, tak vůči změnám teplot). Měděné trubky jsou skvělým řešením v celoročně obývaných domech – jinak řečeno – pokud voda trubkami protéká, je všechno v pořádku. Problém by mohl nastat v případě, když by voda většinu roku v trubkách stála. V tu chvíli se v ní mohou začít tvořit a množit bakterie, které vodu kontaminují.

Related posts

Byty ve Vysočanech: třetí etapa výstavby přináší komfortní bydlení v blízkosti přírody

Světový den překročení kapacity Země 2024 – jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

Jak vybrat tepelné čerpadlo