Jak udělat sledování TV ještě lepší? S držákem na zeď je to hračka

Ploché moderní televizory jsou konstruovány tak, aby je bylo možné pohodlně uchytit na zeď pomocí držáku na TV. Této možnosti využívá stále více domácností a dá se říct, že televize na zdi převažují. Správné umístění TV je základem pro dokonalý požitek a pohodlí při sledování oblíbených pořadů. Navíc umístěním na stěnu ušetříte mnoho místa, které můžete mnohem efektivněji využít.

Který držák vybrat?

Nejprve se zamyslete, jestli s televizí bude potřeba nějak manipulovat, nebo se jen zavěsí na stěnu jako obraz . Držáky totiž mohou být fixní (pevné) bez možnosti manipulace, sklopné s možností náklonu obrazovky směrem dolů, otočné i s uchycením na strop a nebo také výškově nastavitelné.

Pokud nepotřebujete s TV nijak manipulovat (vysouvat, otáčet do stran, sklápět,…), jsou fixní držáky dostačující. Sklopné držáky jsou v základu stejné jako držáky fixní. Odlišují se tím, že je možné je sklopit směrem dolů a dosáhnout tak lepšího pozorovacího úhlu. 

Otočné držáky mají výsuvné rameno, pomocí kterého můžete vytáhnout obrazovku do prostoru a natočit do stran. Televizi tak například můžete mít v obývacím pokoji, ale při otočení se na ni můžete dívat i z jídelny nebo dokonce z kuchyně. Konstrukce držáku je uzpůsobena tak, že se vždy složí do sebe, takže není za TV při složeném stavu vidět. 

Velkou výhodu nabízejí při zapojení kabeláže nebo USB. Snadno máte přístup k zadní části televize.

Samostatnou kategorií u otočných držáků jsou výškově nastavitelné držáky, u kterých docílíte ideálního pozorovacího úhlu. Výšku hravě můžete změnit kdykoliv bez použití nářadí – pouze rukou.

V ložnici se pak například využívají držáky stropní. Na televizi se tak můžete dívat z tepla své postele. Některé typy nabízí jako bonus dálkové ovládání pro nastavení obrazovky.

Ověření kompatibility – bude držák na TV sedět?

Na úvod jedna důležitá informace při výběru TV držáku: Úhlopříčka nehraje zásadní roli při výběru a je pouze orientační. 

Řídit se je nutné pouze dvěma údaji. Tím prvním je hmotnost TV, která nesmí přesáhnout nosnost držáku. U kloubových držáků je nosnost stejná i v případě maximálního vysunutí TV od zdi. Doporučujeme nosnost nepodceňovat, neboť například kabeláž také něco váží a také existuje možnost, že se při montáži o TV na držáku opřete a televize skončí na zemi.

Druhým neméně důležitým parametrem je VESA standard (někdy také VESA norma, nebo jen zkráceně VESA). Jedná se o rozteč montážních otvorů na zadní straně TV, na které se připevňuje držák. Každý výrobce nebo modelová řada může mít rozměr jiný, proto jej musíme zjistit. Nejlepším způsobem je vzít obyčejný metr a rozteče změřit (měří se vždy šířka x výška a na střed otvoru – například 200×200 mm). Budete tak mít jistotu správných rozměrů. 

Kam televizi zavěsit

V dnešní době zavěsíte televizi prakticky kamkoliv. Do obývacího pokoje, ložnice, kuchyně, dětského pokoje, nebo třeba do dílny. Častou otázkou je, jak vysoko TV umístit a z jaké vzdálenosti se na ni dívat. Jednoznačná odpověď na tuto otázku však neexistuje. Optimální je umístit střed televizoru do výšky očí a dívat se na něj ze vzdálenosti 2,5 až 3 násobku velikosti úhlopříčky. 

Related posts

Rezidence Nad skálou: Nový standard bydlení na Barrandově

Světový den překročení kapacity Země 2024 – jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

Aby trávník dobře vypadal, vyžaduje péči