Jak správně pečovat o záclony

Většinou se dvakrát do roka pouštíme do velkého úklidu, při kterém nejen, že utřeme prach a vyluxujeme, ale také během těchto úklidů odtáhneme skříně a uklidíme každý roh naší domácnosti. Zejména při jarním a vánočním úklidu sundáváme záclony z garnýží a dáváme je vyprat. I když záclony (ať už se jedná o záclony do obýváku nebo o záclony do kuchyně) nevyžadují zvláštní péči, přece jenom existuje několik pravidel, kterými se při praní a následném ždímání a žehlení záclon řídit. 

Jak na praní záclon

Jak již bylo zmíněno, záclony nevyžadují žádnou velkou péči. Přesto se vyplatí řídit několika pravidly. Například při praní záclon se musí myslet na to, že se záclony perou na nejšetrnější program, který pračka nabízí. V ideálním případě dejte záclony do takzvaných pracích sítěk, abyste předešli jejich roztrhnutí nebo nenávratnému poškození.

Pokud bereme záclony v rukou, teplota vody by neměla mít víc než třicet stupňů. Teplota se sice může jevit na dotek jako příliš chladná, ale záclonám voda o třiceti stupních plně vyhovuje.

Jak na ždímání záclon

Ždímat záclony se nedoporučuje a už vůbec se záclony nedávají do sušičky. Je však pravdou, že někteří výrobci záclon tvrdí, že je dobré záclony na úplný závěr celého pracího cyklu odstředit, a to pouze na pár vteřin, během kterých dojde k vytažení záclon a k vyždímání vody z nich. Toto odstředění by však nemělo trvat příliš dlouho, protože by mohlo dojít k jejich velkému pomačkání a nenávratnému poškození.

Jak na žehlení záclon

Záclony se zpravidla věší ještě vlhké. Jak jsme zmínili, nikdy se nedávají do sušičky. Během sušení se většinou krásně vypnou, tudíž se žehlička do rukou ani nemusí brát. Při žehlení záclon se každá hospodyňka orientuje na základě podle materiálu, ze kterého jsou záclony vyrobeny. Ne každý materiál se krčí. Pokud se však záclony žehlí, vždycky na nejnižší teplotu.

Napsat komentář