Jak se tvoří dřevěné sochy?

Mnohým způsobem, dokonce i motorovou pilou. Máte pocit, že je to nemožné? Zavítejte do obce Nekoř, kde mistr Radim Sibera vyřezává motorovou pilou efektní dřevěné sochy. Skvostná umělecká díla z přírodního dřeva se líbí a jdou na dračku. Pokud se rozhodnete i vy pro tvorbu lesní sochy, nemáme na mysli hned náročné vyřezávání motorovou pilou, a zatoužíte připojit k tomuto hobby vaše blízké, měli byste si pamatovat následující pravidla:

  • Nikdy nepoužívejte rostoucí strom!
  • Existují výjimečné případy, například když strom zasáhne bouřka, nebo se provádí stavební práce nebo sanace.
  • Nedoporučujeme přidávat cizí materiály – kovy, kameny, plasty, sklo atd.
  • Nemůžete namalovat zvířecí dřevěnou sochu v neobvyklých barvách.
  • Vyřezávání dřeva není přípustné u lesních soch z větví.
  • Zbytečně nevyřezávejte malé detaily – zuby, nehty, prsty.

Je žádoucí pracovat na výrobku způsobem vosku

V poslední době se staly velmi módní vyřezávané dřevěné masky. Nemůžeme však ignorovat skutečnost, že každá z nich, zejména africká maska, je něčím jiná a zvláštní. Maska zobrazuje nejen tvář osoby. V každé lze spatřit, když se podíváte pozorně, něco z ryb, zvířat, ptáků a dalších. Současně maska symbolizuje nebe, země, vodu, obsahuje informace, které nejsou v písemné, ale v umělecké formě.

Nikdy si neobjednávejte zlé a ošklivé postavy

Pokud máte takový výtvor na své zahradě, nejste originální, ale směšní. Nebojte se rozloučit s nepotřebnými detaily. V lesním sochařství jsou povoleny všechny techniky, je tady prostor i pro přehánění. Podmíněnost by však neměla narušovat integritu a celkový dojem o samotném dílu. Příkladem nám mohou být skvostné dřevěné sochy mistra Sibery. Bohužel nám příroda zřídkakdy představuje více či méně konkrétní obraz. Bez fantazie a představivosti nelze vytvořit unikátní umělecké dílo.   

Napsat komentář