Jak na správný výběr kuchyňské linky?

Otázka, se kterou se jistě potýká každý, kdo právě zařizuje kuchyň. Nejčastěji vycházíme z dojmu, že vybrat si kuchyň, která nám bude nejvíce vyhovovat je zejména v jejím materiálu, vizualitě a rozmístění daných úložných prostor. Nejprve tedy řešíme vzhled, celkový dojem, jakým na nás kuchyň působí a linku, na které pracujeme a zatěžujeme nejvíce, bereme spíše jen jako doplněk. Zapomínáme na to, že je velmi důležitá a můžeme vybírat z mnoha druhů. Pojďme si tedy říct, jak při výběru postupovat.

Materiál

Velmi typickým materiálem, který je i hojně rozšířen je lamino. Nejen že se z něj vyrábí pracovní linky, ale například i dvířka a ostatní příslušenství. Z lamina lze vytvořit i velmi atypické barvy, jaké si kdo bude přát a stejně tak i dřevo dekor. Celkový vzhled tedy bude připomínat přírodní dřevo. Jeho oblíbenost je především kvůli jeho jednoduché údržbě a také ceně, která ve srovnání s funkcí je velmi příznivá. Nevýhodu může být jeho malá odolnost, vůči vlhkosti, která může způsobit potíže. Stejně tak je tomu i v případě, že dojde k poškození, které je nevratné, jako je například poškrábání.

Největší klasikou je masiv, případně dýha. Masiv je materiál poměrně těžký a náročný na manipulaci, a proto je často nahrazován dýhou, která pokryje jen horní vrstvu dřevotřísky. Jde o přírodní dřevo, kde v případě poškození, není nutné linku měnit, jelikož na její úpravu stačí vybroušení daného místa a přelakování. Je možné si jej také napouštět do různých odstínů, které odpovídají dřevu. Za negativum bychom mohli považovat jeho náročnější údržbu a také cenu, která je například oproti laminu vysoká.

Co ale pokud chceme bydlet moderně?

Lakované kuchyňské linky budou vhodné pro ty, kteří si přejí mít kvalitní povrch svého pracoviště a zároveň mají možnost si vybrat z velkého množství barev lesklých, ale i matných. Potěšující je jistě i jednoduchá údržba, případně oprava, kterou zvládne každý. Lak stačí vytmelit, přebrousit a znova nalakovat. Je to opravdu snadné. Pokud si zvolíme linku ve světlé barvě s vysokým leskem, neexistuje lepší volba, než v kombinaci s výraznou barvu jako je třeba červená nebo vínová.

Tip: doplňte si kuchyň a vhodné dekorace.

Uspořádání

Kuchyňská linka není jen o pracovní desce, ale celé soupravě nábytku, který si hodláme pořídit. Především, když už máme vybraný materiál, bychom měli zauvažovat, jak nejlépe využít všechen prostor v místnosti, který máme k dispozici. Měli bychom také zvážit, kolik elektronických spotřebičů zde hodláme umístit, a kolik místa pro ně musíme zachovat. V tomto případě nám jistě přijde vhod sestava s úložnými prostory, která bude na míru. Základem je jistě lednice, kterou si také můžeme zakrýt, jako všechny skříňky, aby nám lépe do interiéru zapadla. Dále je to trouba a vařící deska. Jako tomu bylo dříve, tak dnes není povinností umisťovat tyhle dva spotřebiče k sobě. Mnohem příjemnější je troubu umístit do úrovně pracovní linky, jejíž výšku si můžeme také vybrat tak, aby vyhovovala nám. Je to pohodlnější a příjemnější při práci v kuchyni. Nezbytnou součástí základního vybavení kuchyně je také dřez a pro spoustu z nás i myčka. U dřezu bychom měli zauvažovat o velikosti a také o baterii, kterou si hodláme pořizovat. Všechny spotřebiče si můžeme pořídit společně s novou kuchyní, kdy nám bude ušetřeno spousty práce s následujícím výběrem, vše nám bude nainstalováno, a navíc dostaneme i záruku.

Volba už je pouze na nás. Vybírat můžeme z celé řady výrobců a příslušných funkcí, které nám daný produkt může nabídnout. Záleží jen na tom, co mi od nich požadujeme. V případě, že pořizujeme digestoř, rozhodujícím faktorem je jistě hlučnost a míra odsávání. Nepostradatelnou věcí v kuchyni je jistě koš na odpadky. Dříve obyčejný sáček zavěšený na poutku, dnes celý systém na tříděný odpad. Je jen na nás, jak ekologickou domácnost si přejeme.

Doplnění

Když se zamyslíme, co nám ještě chybí, zjistíme, že máme jen nábytek a základní spotřebiče. Je potřeba to ještě doladit doplňky a ostatním vybavením. Do naší nové kuchyňské linky můžeme jednoduše instalovat osvětlení, které nám bude ozařovat plochu, kterou potřebujeme a nebude nám tak zbytečně narušovat celý pokoj. Nejlepší volbou jsou bodová světla, případně podélné zářivky, které se umístí pod závěsné skříňky. Pokud by se stalo, že by nám tohle světlo nebylo dostatečné, není problém osvětlit si nejen celou místnost, ale také vnitřní prostor naší kuchyňské sestavy led pásky. Tady se nám naskýtá opravdu široky výběr barev, délek, ale také zapojení. Dle našich potřeb už jen zbývá doplnit posledních pár nepostradatelných věcí, které chceme mít po ruce, a naše nová kuchyňská linka je kompletní.

Napsat komentář