Jak i poradit s tesaříkem dříve, než vám zdevastuje bydlení?

Když na procházce v bukovém lese spatříme tesaříka alpského, můžeme hovořit o štěstí. Krásný brouk z čeledi tesaříkovitých se u nás vyskytuje velmi zřídka a jeho populace ohrožena natolik, že je ve všech zemích střední Evropy chráněný druhem. Kéž by se to samé dalo říct o jeho příbuzném s druhovým jménem krovový. Toho naopak vídáme poměrně často, ale bohužel ne v místech, kde bychom ho vídat chtěli. Patří totiž mezi nejnebezpečnější škůdce opracovaného dřeva a jeho apetit je pověstný.

Tesařík krovový sice není tak zprofanovaný jako červotoč, ale to jeho nebezpečnosti neubírá. Poznávacím znamením brouka, jehož tělo dosahuje délky 10-20 mm, jsou smolně hnědé zbarvení, dva nepříliš zřetelné příčné pruhy ve středu krovek a tykadla, jejichž o délce do poloviny krovek. Pokud jste ho spatřili v bezprostřední blízkosti svého bydlení, mějte se na pozoru. Nezvaný návštěvník napadá především jehličnany – jeho larvy mohou prohlodat dřevo natolik, až se doslova rozpadne na prach.

Jak poznáte, že s vámi sdílí bydlení tesařík?

Tesaříci hledají útočiště především ve starším dřevě s kůrou. Do dřevěné konstrukce domů se mnohdy dostávají z neodzrněného podpalového dřeva, které se skladuje uvnitř vedle krbu. Jedním z poznávacích znamení jsou drobné piliny a drť v okolí napadených trámů. Pokud jste si něčeho takového všimli, vyhlaste pátrání. Respektive se pozorně zaposlouchejte, protože chroustání larev, jež si budují v dřevní hmotě chodbičky, bývá slyšet. Jen nesmíte dělat hluk, na ten jsou citlivé a přestávají být aktivní.

Podaří-li se vám tesaříka krovového odhalit včas, předejdete fatálním škodám. Pokud jste si téměř jistí, že hmyz konstrukci domu napadl, ale nedaří se vám ho lokalizovat, obraťte se na odborníky, kteří mohou pomocí mikrofonů odhalit i velmi mladé larvy. Díky včasnému odhalení můžete přijmout opatření již v době, kdy jsou škody minimální.

Jak tesaříka zlikvidovat?

Ochrana dřeva může proběhnout několika způsoby. Prvním je mechanické odstranění napadených částí a následná impregnace, co by prevence budoucího návratu na místo činu. V případě rozsáhlejšího napadení tesaříkem je již nutné použití speciálních metod, například mikrovlnné sanace nebo tlakové injektáže chemického prostředku. V interiéru lze také aplikovat plynování. Nákladnějším a náročnějším způsobem je termosanace – likvidace tesaříka teplým vzduchem.

Related posts

Kolik stojí otevření zabouchnutých dveří?

Elegantní a odolné řešení pro schodiště je nerez

Důležitý prvek údržby a estetiky bytových domů je nátěr fasády