Jak ekologicky a úsporně vytápět penzion, hotel či domov důchodců

Provozujete objekt, ve kterém bydlí lidé? Ať se jedná o hotel, penzion nebo nájemní bydlení, určitě oceníte užitečný tip, jak stavbu vytápět s minimálními starostmi, maximálně výhodně – a navíc šetrně k přírodnímu prostředí. Inspirací Vám může být třeba bytový dům pro seniory v Modřicích u Brna.

Pro lidi v pokročilém věku, kteří se o sebe nedokážou postarat kvůli opotřebení těla či mysli, je kontakt se světem a druhými lidmi naprosto zásadní.

Možná to znáte sami, podobných příběhů jsou tisíce: vaše čilá a plně soběstačná babička s osmi křížky na krku si dejme tomu zlomila nohu. Nepříjemnost, ano, ale nic, co by ohrožovalo život, řeknete si. Ale když se babička po 14 dnech vrátila z nemocnice, tělesné i duševní síly byly nenávratně tytam. A možná, že nebylo jiné řešení, než se o ni začít starat nebo pro ni hledat bydlení v některém z domovů pro seniory.

Alespoň minimální společenské začlenění je pro každého nezbytné. A pro staré lidi zvláště.

Jak na to šli v Modřicích

A tohle dobře vědí třeba v pasivním domě pro seniory v Modřicích u Brna financovaným z komunálních nákladů, který ke všeobecné spokojenosti funguje už čtvrtým rokem.

Architekti dostali jasné zadání: budova musí být do města především co nejvíce sociálně začleněna. Dále musí splňovat pasivní standardy i ekologické vytápění (kvůli ochraně obyvatel domova před škodlivými zplodinami), které zabere co nejméně práce.

Výsledkem práce architektů Smolaře a Brotánka je elegantní budova, kterou tvoří dva obytné a jeden vstupní objekt otevřený pro veřejnost (ráno tudy procházejí do blízké školy děti), kde najdete i kavárnu či kadeřnictví. Sociální začlenění budovy potažmo jejích obyvatel tedy dopadlo na výbornou. Architekti použili ve velké míře dřevo, a proto modřický domov pro seniory působí útulně už na první pohled.

Pelety šetří personálu síly, čas i náklady

Nejenže působí, on i útulný je. A to i za mrazivých zim, kdy by člověk ven ani eskymáckého psa nevyhnal.

V Modřicích totiž seniorům topí peletami s využitím speciálního kotle Atmos. Ale to není ten jediný důvod. Díky topení peletami má personál dostatek sil i času, aby se mohl obyvatelům domova naplno věnovat.

A nejde jen o provozní záležitosti jako je kromě topení třeba administrativa, praní, stlaní postelí nebo příprava jídel – modřičtí senioři si naplno užívají i pestrý výběr skupinových a individuálních aktivit. Kontakt s ostatními je zřejmě hlavním důvodem, který je drží v dobré kondici těla i duše.

7 extra výhřevných důvodů, proč topit peletami

Vás teď asi ale přeci jen zajímá více, jak udržet v dobré kondici váš objekt i náklady na jeho vytápění?

Receptem může být topení peletami . A také využití již řečeného kotle Atmos. Podívejte se na přehled důvodů, když to tihle dva dají dohromady:

  • Standardizovaný tvar: zapomeňte na sekání či řezání dřeva – pelety jsou od první chvíle celé žhavé na to, abyste s nimi mohli začít topit bez jakékoli další práce.
  • Bez potřeby přikládat: kotel na pelety Atmos je plně automatický a podává si palivo sám, kdykoli je potřeba, díky sofistikovanému systému mezizásobník-šnekový dopravník.
  • Do kotelny prakticky nemusíte: dávkování paliva nastavíte jednoduše tak, že zvolíte požadovanou teplotu, a kotel si už poradí.
  • Jedna várka pelet na celou sezónu: menší mezizásobník je spojen s velkokapacitním látkovým silem, které umístíte na vhodné místo kdekoli ve sklepě. Silo s klidem pojme zásobu pelet, se kterou vystačíte mnoho měsíců.
  • Dojedou za vámi, kamkoli chcete: pelety rozváží speciální cisterna, která je do sila „natankuje“ během několika minut. A to do vzdálenosti až 30 metrů od objektu.
  • Maximální výhřevnost, minimální odpad: po peletách zbyde jen minimum popela, které navíc z kotle automaticky odchází do (překvapivě malinké) nádoby.
  • Bez škodlivých emisí: při spalování dřevěných pelet vzniká jen minim zplodin. A teď si to srovnejte třeba s topením briketami…

Než se rozhodnete

Tak a je to – už víte vše, co potřebujete, abyste se mohli rozhodnout ohledně budoucnosti vytápění vašeho objektu. Ale nespěchejte. Vyspěte se na to. Jestli ale muset v noci vstávat, abyste přiložili do kotle, vzpomeňte si na to, jak si (nejen) starosti s topením ušetřili v modřickém domě pro seniory.

Dobrou noc!

Related posts

Rezidence Nad skálou: Nový standard bydlení na Barrandově

Světový den překročení kapacity Země 2024 – jak můžeme #MoveTheDate pomocí snížení každodenní spotřeby vody

Aby trávník dobře vypadal, vyžaduje péči