Skokové zvýšení cen energie a krach levných dodavatelů pocítily mnohé domácnosti už na konci minulého roku. Domácími rozpočty otřásly změny cen elektřiny, které výrazně vzrostly z několika důvodů.

Obrázek: Šetřit energiemi za cenu pohodlí?
Růst cen elektřiny byl způsoben kombinací několika faktorů, mezi které patří:
- Růst ceny emisních povolenek – částka za jednu vypuštěnou tunu CO2 se násobně zvýšila, to zdražuje výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách. Cena emisních povolenek roste mimo jiné také proto, že se s nimi začalo spekulovat.
- Oživení ekonomiky po pandemii covid-19 – hospodářství evropských zemích se po útlumu rozběhlo opět naplno, a tím vzrostla poptávka po elektřině, plynu i dalších surovinách.
- Výroba elektřiny z větrných elektráren byla v letošním roce velmi nízká, protože dostatečně nefoukalo.
- Chladné počasí během dlouhé zimy zvýšilo spotřebu energií, a především vyprázdnilo zásobníky zemního plynu. Spolu s omezenými dodávkami plynu z Ruska to zapříčinilo, že také cena zemního plynu roste, a tím se zdražuje výroba elektřiny v plynových elektrárnách.
- S uzavíráním uhelných a jaderných elektráren v Německu se stupňuje tlak na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách, což je kvůli vysokým cenám plynu drahé.
Co nás čeká v roce 2022?
Nedávné výrazné zdražení energie prodražuje náklady na naše domácnosti. Někteří byli nuceni změnit dodavatele, spousta dalších se taky zamyslet nad svou spotřebou a nad hledáním úspor v oblasti vytápění, provozu elektrických spotřebičů i svícení.
Bohužel i v tomto roce se očekává další zdražování. Cena elektřiny bude klesat se zpožděním za cenou plynu zřejmě až v létě. Nikdy se však už nevrátí na ceny z roku 2020, kdy se pohybovaly kolem 40 eur za MWh. Očekávaná výše bude v rozmezí 60 až 80 eur za MWh. Nejhůř na tom budou zákazníci s fixací, kteří měli levnou elektřinu a fixace jim končí. U nejběžnějších tarifů teď vyjde cena na 4,30 Kč, která předtím byla 2,64 Kč, tj. 63% nárůst.
Od roku 2022 bude potřeba u některých budov lépe nakombinovat obnovitelné zdroje, inteligentní řízení budovy a LED osvětlení. U nových bytových domů bude potřeba využít kombinace chytře řízené vzduchotechniky s LED osvětlením nebo s obnovitelným zdrojem, tedy fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem.
Jak ušetřit náklady na elektřinu díky osvětlení
V temnější polovině roku, od podzimu do jara, kdy je méně denního světla, investujeme do svícení doma značnou částku. Zároveň aktuální zvyšování cen elektrické energie znamená nejen sezónní nárůst výdajů na provoz domácnosti. Stále více lidí to nutí přemýšlet o tom, jak tento trend zbrzdit. Jedním z řešení je snížení spotřeby elektrické energie.
Co to v praxi znamená? Budeme sedět večer doma potmě při svíčkách, přestaneme se věnovat svým koníčkům, na které potřebujeme dobře vidět? Nebo jak to udělat, abychom nenarušili své pohodlí a užívali si všech vymožeností, které máme k dispozici?
Nejvíce elektrické energie potřebují velké domácí přístroje, jako je lednička nebo pračka, zvlášť když už mají svá nejlepší léta za sebou. Pokud patří do energetické třídy D nebo ještě horší, výměna se vám určitě vyplatí a investice do nového modernějšího pomocníka se rychle vrátí.

Obrázek: Klasickým žárovkám už odzvonilo.
Hned na druhém místě ve spotřebě elektřiny je osvětlení, zejména pokud svítíte ještě klasickými žárovkami nebo zářivkami. Oba typy mají podstatně vyšší spotřebu energie než moderní LED osvětlení. Navíc mívají i menší životnost.
Je nejvyšší čas je vyměnit za úspornější LED žárovky zářivky a svítící LED pásky. Je důležité orientovat se označením ekonomické třídy (ideálně A, A+). Navíc svítidla, která mají šetrný LED zdroj, nevydávají velké množství tepla, takže je lze zapustit i do sádrokartonových desek.
Velké oblibě se těší energeticky úsporné LED pásky, které jsou použitelné v interiéru i na zahradě, velmi dobře osvětlí kuchyňskou linku nebo schody v domě, jsou i skvělou volbou jako orientační světlo.
Kolik ušetříte výměnou žárovek?
Jak moc ušetříte pomocí LED žárovky, je jasné už podle hodnot příkonu. Pro nahrazení klasické 60W žárovky stačí 8 – 10W LED žárovka. U zářivky je pak stejně svítivým ekvivalentem 15 W. Z toho vyplývá, že LED žárovka oproti zářivce přinese úsporu 33 až 46 % a oproti klasické žárovce je úspora zhruba 83 až 86 %. Vzhledem k tomu, že svícení stojí ročně až několik tisíc, stojí o tom pouvažovat.
Správná teplota světla
Při výběru LED žárovky si dejte pozor na technické parametry svítidel. Jedním z nich je teplota světla. Teplé světlo se hodí do místností, kde trávíte čas odpočinkem, jako je obvykle obývací pokoj a ložnice. Bílé světlo se naopak hodí do koupelny, kuchyně, technických místností, sklepa nebo třeba do garáže.
Barevné LED žárovky vyzařují jak teplé, tak i studené světlo a vedle toho si můžete nastavit i barevné světlo. Studené bílé světlo využijete nejspíš v pracovně a na místě, kde se zabýváte prací s drobnými předměty.
Různé studie ukazují, že barva vnímaného světla ovlivňuje funkci lidského organismu. Bílé a namodralé světlo (3 300 kelvinů až 5 000 kelvinů) si naše tělo spojuje s dobou bdělosti, přílišné vystavování se modrému světlu ve večerních a nočních hodinách tak může vést i k poruchám spánku. Tuto barevnou teplotu přitom mají přirozeně hlavně LED zdroje, tedy žárovky či obrazovky.
Dostatečná svítivost
Další parametr, který pozorně sledujte, je světelný tok žárovky. Ten se udává standardně v lumenech a vyjadřuje, jak silně dokáže žárovka svítit. V menším pokoji vám bude nejspíš stačit jedna LED žárovka se světelným tokem okolo 800 lumenů. Do větších místností se však vyplatí koupit více žárovek, bodovek, lampiček a zkombinovat je s centrálním nástropním LED svítidlem, které má vyšší výkon.
Chcete ušetřit ještě víc?
Zejména u rodinných domů se vyplatí umístit u vchodových dveří nebo na chodbě LED světla s pohybovými čidly. Tak zajistíte, že světlo bude svítit jenom po nezbytně nutnou dobu a nebude zapnuté třeba celou noc.
Přestože úsporné žárovky mají opravdu nízký příkon (9 W u běžné LED žárovky) a je pravda, že při zapnutí spotřebují nejvíc energie, pořád se vyplatí zhasínat.
Energie a světla v chytré domácnosti
Chytré domy jsou zázrakem 21. století. Smarthome dokáže sledovat váš životní styl a najít nejlepší řešení pro úsporu energií.
V současnosti můžete celý dům ovládat například přes váš chytrý mobil nebo pomocí jednoho tlačítka, přes který dáváte pokyny: roletám, LED osvětlení, bezpečnostnímu systému, rekuperaci, topení a dalším systémům. LED osvětlení můžete spárovat s vaší chytrou jednotkou a naplánovat si, kdy přesně se mají světla rozsvítit či zhasnout.
U světel můžete pomocí smartphonu nebo jiného zdroje ovládání měnit intenzitu světla či barevnost nebo si nastavit buzení pomocí postupného rozsvícení.