Domů Bydlení Co si ohlídat před, během a po montáži dřevěných podlah

Co si ohlídat před, během a po montáži dřevěných podlah

Autor: svet zeny
0 Komentář

Strávili jste hodiny a hodiny prohlížením nabídek, až jste konečně našli tu pravou dřevěnou podlahu pro váš nový byt. Nicméně výběrem to nekončí. Ve všech fázích montáže podlahy je několik věcí, které byste si měli ohlídat. Jaké to jsou?

Foto: extra široká podlahová prkna od Empiri

Před montáží dřevěné podlahy

Podlahové vytápění – hodí se ke dřevu?

Pokud toužíte po podlahovém vytápění, zvolili jste si správný materiál. Dřevo totiž patří k těm nejlepším, a to mimo jiné díky tomu, že zadržuje teplo ještě dlouho po vypnutí vytápění. Je vhodné si zvolit dvouvrstvou či třívrstvou dřevěnou podlahu, ale pozor, vyhněte se druhům dřeva jako je buk, javor, bambus, jatoba, kempas a tigerwood. Pokud máte na výběr, volte teplovodní podlahové vytápění před elektrickým, a to z důvodu postupného nahřívání podlahy. Teplovodní podlahové vytápění je vhodné zalít min. 3 centimetry hmoty. Po zalití a před samotným položením dřevěné podlahy je nutné, aby proběhla zkouška podlahového vytápění a to hlavně proto, že by mohly vzniknout praskliny. Pokud nastane problém teď, je to lehce opravitelné, horší by to bylo po přilepení podlahy.

Nechcete mít přechodové lišty?

Abyste se vyhnuli dnes již ne příliš moderním přechodovým lištám, musíte mít všechny podlahy ve stejné výšce. Matematice se tedy nevyhnete. Důležité je, abyste si určili finální výšku podlahy, podle které budete jednoduchými počty operovat ve všech místnostech. K výšce podlahy nikdy nezapomeňte přičíst výšku lepidla – v případě podlahy s výškou 14 mm přičtěte 2 mm lepidla a skončíte na 16 mm výšky. Na tuto celkovou výšku myslete i v případě místností, kam budete umisťovat dlažbu, tedy například u koupelny. V jejím případě bude výška řekněme 14 mm, nicméně zvednout plochu o několik milimetrů by měl umět každý řemeslník.

Během montáže podlahy

Druh lepidla

Myslete především na kvalitu použitého lepidla. Na podlahy se hodí trvale pružné elastické lepidlo, které se při změnách teplot hýbe společně s podlahou. Nehrozí tak utrhnutí, a tedy nevzniknou dutá místa či špatný přenos tepla. Aby lepidlo správně fungovalo, udržujte v místnosti během montáže teplotu nad 15 stupňů.

Co a kdy by mělo už být hotovo

Během pokládání podlahy by se v bytě nemělo pohybovat velké množství lidí. Hotové by v té době měly už být koupelny a dlažby a mělo by být všude vymalováno. Po montáži podlahy by měly být dodělány pouze dveře, kuchyně a vestavěný nábytek.

Foto: podlaha Chevron Braga od Empiri

Po montáži

Údržba dřevěných podlah

Montáží starost o nové podlahy nekončí. Abyste jim zajistili co nejdelší životnost, nezapomínejte na jejich pravidelnou údržbu. Parkety je vhodné přibližně 1 – 2 x ročně ošetřit přípravkem Naplana. Ten doplní olej a vytvoří na povrchu tenký ochranný film, čímž se snižuje otěr povrchové vrstvy. Při běžném čištění zapomeňte na běžné agresivní saponátové přípravky! Do vody raději přidávejte speciální přípravek k odstranění nečistot (NACASA) a o dalších vhodných přípravcích se vždy poraďte se svým dodavatelem.

Pro případ, že budete někdy potřebovat renovaci parket

Časem může dojít k situaci, kdy se dřevěné podlahy poškodí. Nejčastějšími viníky bývají pády předmětů, stěhování nábytku, změny vlhkosti a teploty, působení slunečních paprsků nebo voda. Řešením těchto problémů může být broušení a renovace parket. Jedná se o tří etapový proces, který vyžaduje velké zkušenosti a dostatečnou zručnost. Pokud vám tedy na vaší podlaze záleží a chcete se vyvarovat chyb, bez odborníka se neobejdete. Může také nastat situace, kdy už broušení parkety nezachrání a je potřeba přistoupit ke kompletní výměně, což může mít na svědomí rozsáhlé poškození podlahy. Pokud si nejste jistí, zda je výhodnější se podlahu pokusit zachránit renovací nebo si nechat položit novou, nechte si svou podlahu nezávazně posoudit zkušenými pracovníky z Empiri.

Další články autora