Bydlení v Praze opět podražilo. Počet dostupných nových bytů však roste

Pokud se aktivně zajímáte o dění na pražském realitním trhu, jistě vám neuniklo, že ceny bytů trvale rostou. Nejinak tomu bylo i ke konci druhého kvartálu tohoto roku – na konci června se průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 100 300 korun a meziročně tak vzrostla o 8,3 procenta. Na druhou stranu se tempo růstu výrazně zpomalilo, neboť v polovině roku 2017 bydlení meziročně zdražilo o 22,5 procenta. Další dobrá zpráva souvisí s volnými dostupnými byty. Developeři jich momentálně nabízí více než pět tisíc.

Nejvíce volných bytů od konce krize

Zájemcům o bydlení v Praze zřejmě svítá na lepší časy. Jen v květnu a červnu tohoto roku se do přímých nabídek developerů dostalo více než 1300 nových bytových jednotek. Dle analytiků většinu nabídky tvořily nově vybudované etapy již postavených projektů.

XIII. etapa oblíbeného projektu Prosek Park

Od rekordního roku 2014 jich přibylo nejvíce – o cca 10 % více než na konci krize. Zároveň se projevila snaha developerů o prodej bytů Praha v již dokončených projektech, a to především formou slev a marketingových akcí.

Moc se nestaví a zřejmě ani nebude

Přestože se současná situace na realitním trhu v metropoli jeví jako velmi pozitivní, nikdo nedokáže odhadnout, zda se bude stejným tempem zlepšovat i nadále. Výstavba nových projektů je velmi komplikovaná, a ačkoliv několik developerů získalo povolení, z celkového počtu projektů jde o zanedbatelné minimum. Naprostá většina nových bytů je nyní uvězněna v povolovacím řízení a podle všeho ještě dlouho bude.

V rámci projektu Prosek Park jsou volné byty ke koupi.

Z hlediska ceny za metr čtvereční panují v jednotlivých lokalitách velké rozdíly. Zatímco za metr čtvereční v Praze 1 zaplatíte v průměru 211 700 korun, za nejlevnější byty Praha 9 pak pouze 84 600 korun. Meziroční zdražení se nejvíce dotklo Prahy 1 a Prahy 10, v obou částech shodně o téměř 26 %.

Resumé? Zájemci o nové byty by se měli chopit šance a pořídit si vysněné bydlení nyní, když je z čeho vybírat.

Napsat komentář