Ceny potravin, energií i služeb rostou. Dopad zdražování pociťuje každý. Je důležité udržet finanční stabilitu a osvojit si návyky pro každodenní úsporu bez omezení komfortu. Cesta vede přes rozpočet, limit výdajů a tvorbu finanční rezervy.
Efektivní hospodaření v domácnosti
V poslední době byly české domácnosti vystaveny několika cenovým šokům. Zdražovaly se energie, potraviny, léky, služby i pohonné hmoty. Postupně vstoupila inflace do všech nakupovaných položek a navýšení mezd stíhalo zdražování jen velmi pozvolna.
Ceny rostou neustále ačkoliv pomalejším tempem. Je nutné hledat úspory v hospodaření, pracovat s rodinným rozpočtem a osvojovat si účinné návyky, které pomáhají k finanční stabilitě. Správné hospodaření a přebytkový rodinný rozpočet chrání před stresovými situacemi a vede k finanční stabilitě. Ukážeme vám, jak lépe pracovat s omezeným rodinným rozpočtem.
Plánování rodinných výdajů
Prvním krokem k hledání úspor je sestavení jednoduchého rodinného rozpočtu. Dlouhodobě sledovat příjmy a výdaje, u výdajů se zaměřit na jejich strukturu. Musíte získat detailní přehled o tom, kolik peněz má rodina k dispozici, ale i o tom, za co přesně jsou peníze vynakládány. Měsíční přehled příjmů a výdajů zpracujete jednoduše do tabulky, postačí běžný papír, tabulkový editor nebo mohou pomoci moderní aplikace.
Už při sestavování rodinného rozpočtu se vám podaří identifikovat zbytečné výdaje. V pravidelných platbách jsou to předplatné služeb nebo členství v klubech, které později nevyužíváte. V nahodilých výdajích jsou to nejrůznější impulzivní nákupy.
Po sestavení rodinného rozpočtu je důležité určit, jaký objem peněžních prostředků je zapotřebí na povinné platby, na spoření, na nezbytné nákupy a na útratu za volnočasové aktivity.
Snižte náklady za energie
Významné úspory dosáhnete, když snížíte náklady za energie. Elektřina, voda, plyn, topení. Zavedení drobných návyků pomáhá získat zajímavou úsporu. Vyměňte klasické žárovky za LED osvětlení, používejte odrazové fólie za radiátory, instalujte monitory spotřeby do zásuvek a kontrolujte příkon, úsporně vařte atp. Kdo má dvě tarifní pásma pro spotřebu elektřiny může programovat praní, sušení, mytí nádobí do intervalu, kdy platí za elektřinu poloviční sazbu. Spotřebiče, které nejsou úsporné, je třeba vyměnit za nové modely a zvážit investici do zateplení domu s využitím levných zdrojů energie.
Nákupní seznamy
Na scénu z oblíbené komedie, kdy hlava rodiny sepisuje jídelníček, se možná díváme s úsměvem. Avšak právě tudy vede cesta k úspoře potravin. Velká část rodinného rozpočtu je vydána za jídlo a nutno podoktnout, že každá domácnost velké množství jídla vyhodí. Proto pečlivě plánujte jídelníček, vařte na několik dní a na nákup vyrazte s předem sestaveným seznamem. Před každým nákupem je vhodné prohlédnout domácí zásoby a zahrnout do vaření ty potraviny, které jsou delší dobu na policích ve spíži nebo v mrazáku. Nákupní seznamy a plánování jídel ochrání před impulzivním nakupováním a pomáhá šetřit zdroje na planetě omezením plýtvání.
Úspory na oblečení
Výdaje na oblečení lze výrazně omezit. Stačí si koupit pár kvalitních a nadčasových kusů a ty poté vhodně kombinovat s levnějšími modely. Perfektní je využívání swap akcí, různých bazarů nebo jen výměna oblečení mezi kamarády a příbuznými. Při výprodejových akcích lze oblečení získat za zlomek ceny, to platí zejména u dětského oblečení a sezónního oblečení.
Dovolená dříve
Za zábavu a volný čas se v domácnosti utrácí velká část prostředků. Je vhodné si předem určit finanční limit. Dovolenou je nutné pořídit s předstihem, kdy jsou výrazné slevy na ubytování a ostatní služby. Pokud ji budete směřovat do týdnů před velkými prázdninami nebo hned po nich, výrazně ušetříte. Rodinné výlety a víkendy se dají plánovat tak, abyste vynaložili peníze za dopravu a vstupné, ale neutráceli například za jídla v restauracích a za nákupy suvenýrů.
Budujte finanční rezervy
Domácnost musí mít jistotu, že pokryje nečekané výdaje. Je třeba každý měsíc tvořit finanční rezervu a vědět, že pokud se stane něco mimořádného, existuje zdroj, ze kterého mimořádný výdaj uhradíte. Těm, kteří dosud nemají finanční rezervu vytvořenou, pomáhá otevřený úvěr a opakované čerpání půjčky. Peníze do finanční rezervy je důležité ukládat ihned po získání příjmů, nikoliv na konci měsíce. Stanovte si částku a založte si trvalý příkaz na převod peněz. Rezervu vždy držte mimo účet pro hrazení běžných výdajů.
Úspory v domácnosti nejsou prvotně o omezování spotřeby, ale o zodpovědném přístupu k výdajům.