Domů Bydlení Dotace na dřevostavbu může značně zlevnit cenu domu. Jak na to?

Dotace na dřevostavbu může značně zlevnit cenu domu. Jak na to?

Autor: redakce
0 Komentář

V posledních letech jsme svědky výrazného nárůstu počtu postavených dřevostaveb, v minulém roce se jich postavilo dokonce o 40 % více, než v roce předchozím. Tento progresivní trend bude podle očekávání odborníků pokračovat, nejméně každý 7. nově postavený rodinný dům má letos být dřevostavbou. Ptáte se, z jakého důvodu roste obliba těchto převážně dřevěných obydlí? Prvním důvodem je možnost ušetřit na stavbě pasivní dřevostavby až 450 000 korun díky státnímu dotačnímu programu. V tomto článku vám představíme i další důvody, ukážeme, co musíte splnit, abyste na dotaci dosáhli, a poradíme, na co vše se ohlížet při výběru pozemku a stavební firmy.

Kde a jak vybrat vhodný pozemek?

Dřevostavby se často nechávají postavit na klíč. K tomu potřebujete tři základní věci. Prvním bodem je vhodný pozemek, druhý bod spočívá ve financování a třetím bodem je ověřená firma, která vám postaví ideálně pasivní dřevostavbu, na kterou budete moci získat dotace. Při výběru sledujte to, zda je pozemek určen pro výstavbu. V ideálním případě jsou na vybraný pozemek již vedeny energetické sítě. Výběr rozlohy podmiňte plánované velikosti stavby. S nákupem neotálejte. Příkladem mohou být pozemky v Plzni, které mizí velmi rychle a dobré lokality okolo města určené k nové výstavbě jsou již téměř rozebrané.

Dotace na pasivní dřevostavbu až 450 000 korun

Stále větší oblíbenost dřevostaveb je způsobena tím, že si lidé uvědomují jejich hodnotu a výhody v porovnání s běžným zděným domem. Při správném provedení a použití vhodných technologií může být dřevostavba moderní a dokonce i pasivní. Právě na pasivní dřevostavby je možné získat dotaci až 450 000 korun z programu Zelená úsporám. Pro získání této dotace musí být dřevostavba podrobena kontrole, jestli je skutečně pasivní. V praxi to znamená, že proudění vzduchu uvnitř stavby nesmí přesáhnout rychlost 0,5 metrů za sekundu a vzduch v místnosti se musí vyměnit maximálně dvakrát za hodinu.

Rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domem

Hlavní problém u dřevostaveb spočívá ve vlhkosti. Ta musí být v nižších hodnotách. V zásadě ale platí, že platí stejná pravidla údržby jako u zděného domu. Využívá se větrání průvanem, je doporučeno používat digestoř při vaření a v domě pokud možno nesušit prádlo. Velké normy jsou kladeny i na okna, která musí splňovat velmi přísné izolační vlastnosti.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus

Naše-domy.cz

SEO

Další články autora